برپایی سومین گذر هنر نبوی در شیراز به‌مناسبت هفته وحدت

دبیرکل کنگره جهانی محمد (ص) از برپایی سومین «گذر هنر نبوی آستان جانان» در شیراز به‌مناسبت هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص) خبر داد.

به گزارش ایران ریپورتس، دکتر حامد تقوایی صبح سه‌شنبه در جمع خبرنگاران به ویژه‌برنامه‌های هفته وحدت و ولادت رسول اکرم (ص) پرداخت.

وی با بیان این مقدمه که قریب ۱۵۰۰سال است که  چتر بخشندگی وجود حضرت رحمت‌ للعالمین، محمد مصطفی (ص) بر سر همه مخلوقات و سراسر این جهان هستی و ساکنان آن گسترده شده و دل‌های پاک و جان‌های تابناک را گرد هم فراهم آورده است، یادآور شد: با ابتکار امام راحل (ره) ایام ولادت رسول گرامی اسلام (ص) (در فاصله ۱۲تا ۱۷ربیع‌الاول) باعنوان هفته وحدت نام گرفته و نقطه‌ی امیدبخش همبستگی، انسجام و همدلی مسلمان در سراسر جهان است.

دبیرکل کنگره جهانی محمد (ص) با اشاره به هتک‌حرمت‌های اخیر به ساحت مقدس پیامبر (ص) و قرآن مجید، ضرورت برگزاری جشن باشکوه هفته وحدت امسال را بیش‌از پیش دانست و عنوان کرد: نگاه هفته‌ی وحدت، نگاهی وحدت‌آفرین در همه‌ی مشترکات موجود در جهان اسلام و مسلمانان است، نگاهی که به تعبیر امام علی(ع) موجب می‌شود تا دست قدرت و توانای پروردگار در جمعیت و جماعت اسلام تجلی کند. نگاهی که اختلاف و تک‌روی را در جهان اسلام و نقشه‌ی استکبارگران زمانه بر کاروان اسلام را معرفی می‌کند. امیدواریم به برکت میلاد خجسته پیامبر اسلام (ص) که برای جهانیان محبت، معنویت، برادری و اخلاق به ارمغان آورد بتوانیم با تلاش‌های مضاعف، زمینه‌ی نشاط مردم عزیزمان و تعمیق بیش‌از پیش پیوندهای وحدت و برادری در جامعه را فراهم کرده و صدای مهر آن پیام‌آور رحمت را به گوش جهانیان برسانیم.

وی ادامه داد: ازجمله ویژه‌برنامه‌های کنگره جهانی محمد (ص) که برای سومین سال پیاپی به‌مناسبت هفته وحدت برنامه‌ریزی شده؛ برپایی گذر هنر نبوی باعنوان «آستان جانان» است که گوشه‌ای از همگرایی معنوی دوستداران پیامبر رحمت (ص) را به نمایش می‌گذارد.

دکتر تقوایی با بیان اینکه هنر مؤثرترین و کارسازترین ابزار برای تبیین و نهادینه‌کردن فرهنگ و تفکر ناب محمدی است؛ اعلام کرد: کنگره جهانی محمد، پیامبر رحمت (ص) با این رویکرد، گذر هنر نبوی آستان جانان را به‌مدت شش‌شب، از ۹ تا ۱۴مهرماه (ساعت ۱۸ تا ۲۲:۳۰)، در حدفاصل چهارراه ادبیات تا چهارراه حافظیه برپا خواهد کرد.

وی افزود: در این رویداد، هنرمندان برجسته‌ای از سراسر کشور، برای اجرای زنده‌ی آثار هنری در رشته‌های نقاشی، نقاشی‌خط و خوشنویسی، کتیبه، سفال نقش برجسته و نگارگری حضور خواهند یافت، همچنین برنامه‌های متنوعی مانند اجرای زنده موسیقی، سرود و مولودی‌خوانی، شب شعر و برنامه‌های متنوع ادبی، قصه‌گویی، عروسک‌گردانی و نقاشی در غرفه‌ی کودک و نوجوان، نورافشانی و… در طول این مدت برنامه‌ریزی شده است.

دبیرکل کنگره جهانی محمد (ص) ضمن دعوت از عموم افراد برای حضور در این رویداد بزرگ، به برخی از جزئیات برنامه‌‌های گذر هنر نبوی نیز اشاره کرد و گفت: ۱۲مهرماه محفل قرآنی طنین تابناک و ۱۳مهرماه شب شعری با حضور شاعران برجسته ایران و جهان باعنوان «شب شعر هور حرا» در حافظیه تدارک دیده شده است؛ همچنین کارگاه‌های مختلفی برای کودکان و نوجوانان در شامگاه ۱۰و۱۱مهرماه در حیاط مرکز اسناد برنامه‌ریزی شده که با اجرای گروه‌های مختلف مانند «گروه نمایشی ململ» ترتیب می‌یابد.

دبیرکل کنگره جهانی محمد (ص) اضافه کرد: این رویداد بزرگ فرهنگی به‌همت کنگره‌ی جهانی محمد (ص)؛ باهمکاری ویژه‌ی شهرداری شیراز و مشارکت دیگر نهادهای فرهنگی استان فارس برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیش‌تر از فعالیت‌های کنگره جهانی محمد پیامبر رحمت (ص) و آگاهی از جزئیات مختلف ویژه‌برنامه‌های هفته وحدت می‌توانند به شبکه‌های مجازی کنگره به نشانی‌های زیر مراجعه فرمایند:

اینستاگرام: artsformuhammad@

بله: @artsformuhammad

ایتا: https://eitaa.com/ArtsforMuhammad

Leave a Reply

Your email address will not be published.