تولد سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار کودک معلول در ایران

مدیرکل بهزیستی فارس گفت : در هر دقیقه، هشت کودک معلول در دنیا متولد می‌شود که سهم ایران از تولد کودکان معلول سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار کودک معلول است.

تولد سالانه ۳۰ تا ۴۰  هزار کودک معلول در ایران

 به گزارش ایران ریپورتس به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی فارس، محمد صادق کشفی نژاد با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد از معلولیت‌های مختلف در اثر اختلالات ژنتیکی به‌وجود می‌آیند، اظهار داشت: حدود ۵۰ درصد از معلولیت‌های مختلف مانند نابینایی، ناشنوایی، عقب‌ماندگی ذهنی و… به دلیل اختلال ژنتیکی ایجاد می‌شوند.

نقش مشاوره ژنتیک در پیشگیری از اختلالات ژنتیکی و مادرزادی

مدیرکل بهزیستی فارس با بیان اینکه مشاوره ژنتیک می‌تواند در پیشگیری از اختلالات ژنتیکی و مادرزادی نقش بسزایی داشته باشد، افزود: مشاوره ژنتیک در این حلقه به صورت یک هسته اصلی عمل کرده و بخش مهم این خدمات را تشکیل می‌دهد.

کشفی نژاد گفت: مشاوره ژنتیک مانند همه مشاوره های پزشکی یک فرایند ارتباطی و یک رابطه دو طرفه است که در آن مشاور  اثرات و نتایج این بیماری را به مراجعین آموزش می‌دهد و آنان را با عواقب چنین ازدواج‌هایی آشنا می‌سازد.

  وی با بیان اینکه مشاوره ژنتیک از سال ۷۸ به صورت رسمی در سازمان بهزیستی کشور و در معاونت امور توسعه و پیشگیری کار خود آغاز به کار نموده است، تصریح کرد :بهترین زمان برای انجام مشاوره ژنتیک، قبل از ازدواج، قبل از بارداری و حین بارداری است که قطعاً با مشاوره ژنتیک از تولد فرزندان معلول جلوگیری خواهد شد.

مدیرکل بهزیستی فارس خاطر نشان کرد : مراجعه به مرکزمشاوره ژنتیک، اخذ اطلاعات مورد نیاز،  ارائه کلیه مدارک ومستندات پزشکی، تشخیص بالینی، مشاوره آگاهی‌بخش و اطلاعاتی، مشاوره حمایتی و پیگیری، فرایند مشاوره ژنتیک است که افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز مورد تائید بهزیستی از آنها بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/

نظر دهید

ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نمی شود