کمبود امکانات ورزشی در فراشبند / استعداد هایی که هدر می رود

جوانان شهرستان فراشبند که تنها دلخوشی شان برای نجات از بسیاری از معضلات ورزش است، به دلیل کمبود امکانات و زیرساخت های ورزشی این روزها آرزویشان را بسیار دست نیافتنی می بینند.

به گزارش ایران ریپورتس، این نشست که به منظور حل مشکلات و معضلات هیات های ورزشی شهرستان فراشبند برگزار شد، مسایل و مشکلات ورزش شهرستان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

خلیل محمدی سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان فراشبند در گفت و گو با خبرنگار ایران ریپورتس اظهار داشت: نقش  و جایگاه فعالیت های ورزشی در ابعاد مختلف جامعه بخصوص در پیشگیری از آسیب های اجتماعی بر هیچ کس پوشیده نیست.

وی ادامه داد: توجه به ورزش و اهمیت آن مسئله ای بسیار مهم و در عین حال بدیهی است که قطعا همه از جمله مسئولان نیز بر آن اشراف و تاکید دارند. برای کمک به رفع مشکلات ورزشی همه باید با احساس مسئولیت وارد میدان شوند و از جوانان و ورزش شهرستان حمایت کنند

به گفته او، آنچه امروز به عنوان سدی در برابر پیشرفت جوانان علاقمند به ورزش در شهرستان فراشبند شناخته شده، کمبود امکانات ورزشی در رشته‌های مختلف است زیرا با توجه به اینکه این شهرستان از جمله مناطق محروم استان به لحاظ زیرساخت‌های ورزشی است فضای مورد نیاز برای ورزشکاران با تعداد علاقمندان به ورزش در محدوده این شهرستان همخوانی ندارد.

سرپرست اداره ورزش و جوانان گفت: شهرستان فراشبند دارای ورزشکاران و استعدادهای فراوان ورزشی در رشته های مختلف و مدال آوران در عرصه های ملی و بین المللی است و لازم است  همه مردم و مسئولان  از این ورزشکاران و جوانان حمایت کنند.

محمدی  بیان کرد: جوانان و ورزشکاران شهرستان فراشبند با کمترین حمایت ها، بودجه ها و امکانات به خوبی در میادین مختلف و عرصه های ورزشی درخشیده اند و امروز کمتر شهرستانی از این ظرفیت ها برخوردار است.

نبود فضای مناسب برای ورزش بانوان

این فعال حوزه ورزشی بیان کرد: اهميت ‌دادن به مباحث بانوان در واقع ارزش نهادن به سلامت خانواده و جامعه است و ايجاد فضا های ورزشی مربوط به بانوان و ارتقای سرانه فضای ورزشی راهکار هایی هستند كه نياز به پيگيری مستمر دارند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مشکلات ورزش بانوان فراشبندی تنها منوط به نبود بوستان‌ ها و فضای تفریحی مناسب نيست بلکه کمبود سالن‌ ورزشی مختص بانوان در اين شهرستان نيز به وضوح مشاهده  میشود.

محمدی افزود: توجه به ورزش بانوان و برنامه ريزي مناسب در اين زمينه همیشه در جلسات مختلف ورزشی از جمله شورای ورزش شهرستان و مجمع های انتخاب روسای هیأت های ورزشی مطرح و بر اجرای آن تاکید شده اما بايد گفت اقدامات انجام شده در اين بخش کافی نبوده، به گونه ای كه هنوز ورزشکاران خانم در اين شهرستان در تامين حداقل ها با مشكل روبه رو هستند.

به گفته وی، براي ارتقای سرانه ورزش بانوان بايد تدبیری اساسی توسط مسئولان اندیشیده شود و به ريشه یابی تخصصی ‌تر نسبت به برطرف كردن مشکلات آنها پرداخته شود.

این فعال حوزه ورزش بیان کرد: شهرستان فراشبند قهرمانان ورزشی بسياري در حوزه بانوان دارد كه بايد از وجود آنها در عرصه پيشرفت ورزش استان بهره مند شد.

سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان خاطرنشان کرد: به نظر میرسد مسئولان ورزشی شهرستان و همچنین استان بايد تلاش بیشتری براي فراهم كردن زمينه های مناسب ورزشی براي بانوان انجام دهند تا تمامی بانوان استان به عنوان بخش عظیم از جامعه، شرایط مناسبي براي ارتقاع سلامت خود و فرزندان اين جامعه داشته باشند.

 او بيان كرد: یک دست صدا ندارد و انتظار داريم كه تمام مسئولان استان پای كار آیند، استان فارس با تمام قهرمانان و داشته هايي كه دارد می تواند ورزشکاران را تغذيه كند اما بانوان اين شهرستان از اين ثروت محروم هستند، اميدوارم روزی برسد كه دختران مان بيشتر مورد توجه قرار گیرند.

محمدی افزود: مسئولین باور کنند که ظرفیت‌ها و استعدادهای ورزشی این شهرستان فراوان است و فقط کمی توجه و عنایت می خواهد.

وی در خصوص تکمیل و راه اندازی پروژه های ورزشی نیمه کاره رها شد و زمین های چمن توضیح داد و گفت: 11 پروژه نیمه تمام در حال حاضر وجود دارد که تلاشمان بر این است تا این پروژه‌های نیمه تمام در اولویت قرار بگیرد و به مرحله بهره‌برداری برسند.

محمدی اظهار داشت: با حضور مسئولان و دکتر محمد مهدی فروردین نماینده مجلس شورای اسلامی تلاش داریم که رضایت مجموعه اداره کل را جذب کنیم و این پروژه هر چه سریع تر به اتمام برسانیم.

وی در ادامه سخنانش عنوان کرد: به غیر از شهرستان فراشبند شهرهای همجوار دارای زمین های چمن مصنوعی هستند که در راستای بهره‌برداری و بقیه روستا های شهرستان در حال احداث هستند.

وی گفت: در کل 8 پروژه چمن مصنوعی در شهرستان فراشبند وجود دارد که تلاشمان بر این است تا پایان سال جاری این پروژه را نهایی کنیم و در خدمت ورزش دوستان برسانیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه حوزه ورزش نیازمند نگاه ویژه خیران است، افزود: ورزش از جمله مقولاتی است که نیازمند توجه، اعتبار و مهربانی بسیاری است تا بتواند تاثیرگذاری خود را داشته باشد.

وی به این نکته اشاره کرد و افزود: این روزها حال و روز ورزش و خصوصا  ورزش شهرستان فراشبند خیلی خوب نیست و کمبود اعتبارات دولتی نمی تواند جوابگوی امور ورزش و نیازهای ورزشکاران و تجهیزات لازم باشد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه خوشبختانه این شهرستان در عرصه ورزش توانسته‌ است با تکیه بر توانمندی ورزشکاران خود، به موفقیت‌ های خوبی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی دست یابد، تصریح کرد: بی‌تردید حضور خیرین در عرصه ورزش می‌تواند برکات زیادی را از جمله افزایش سرانه ورزشی که یکی از اولویت‌ های این اداره کل بشمار می‌رود، به دنبال داشته باشد.

محمدی با یادآوری اینکه اداره کل ورزش و جوانان این آمادگی را دارد که در حوزه ورزش پیشکسوتان، فعالیت‌های مضاعفی را برای حضور موفق این قشر در عرصه ورزش انجام دهد، اظهار کرد: امروزه اهمیت ورزش در سلامت جوامع بر کسی پوشیده نیست، به همین خاطر معتقدیم باید سرمایه ‌گذاری‌ های لازم در این بخش انجام شود تا بتوانیم گام‌های موثری در این زمینه برداریم که حضور خیرین در این عرصه می‌تواند بخش اعظمی از این سرمایه گذاری هایی را محقق کند.

سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان فراشبند به وجود انواع مشکلات در این حوزه اشاره کرد و افزود: عدم وجود اسپانسر و حامی مالی باعث ایجاد مشکلات زیادی برای ورزشکاران شده است

وی، ادامه داد: باید با همکاری همه مسئولان، دستگاه‌ها و دیگر منابع به خصوص خیرین این ورزشکاران را حمایت کرده تا بتوانیم ورزش شهرستان را به جایگاه واقعی خود در کشور برسانیم.

 سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان در پاسخ به این سوال که، قبلا در شهرستان سالن تیر اندازی فعال بود دلیل اینکه در حال حاضر این رشته منفعل شده چیست، اظهار کرد: درحال حاضر تیراندازی شهرستان از حداقل امکانات ورزشی لازم محروم است.

این مقام مسئول با بیان اینکه درحال حاضر شرایط رشته تیراندازی شهرستان خوب نیست گفت: اگر خواسته باشم عادلانه بگویم باید عنوان کنم که رشته تیراندازی در این شهرستان بیمار است و امیدواریم بتوانیم کمک کنیم تا این بیمار بهبود یابد.

وی بیان کرد: ضمن اینکه ما از یک حداقل‌ های همچون سالن محروم هستیم از وضعیت مالی خوبی هم برخوردار نیستیم و اگر بحث مشکلات مالی ما  حل شود می‌توانیم در راستای مکان مناسب اقدام کنیم.

او همچنین گفت: در صورتی که باید متولیان امر در کنار درآمدزایی از سالن‌ های ورزشی به فکر آینده تیراندازی هم باشند و ما تمامی تلاش خودمان را خواهیم کرد که این رشته به زودی در سطح شهرستان فعالیت خود را شروع کند.

ورزش، پایه اصلی ایجاد نشاط اجتماعی است

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که امر به ورزش، امر به معروف است و آن چیزی که انتظار می‌رود توجه به توسعه اجتماعی است، افزود: قطعا نشاط اجتماعی یکی از اصلی ترین پایه‌ های توسعه اجتماعی استان است و هیچ چیز به اندازه ورزش موجب نشاط نمی‌شود.

این مسئول تصریح کرد: همه تلاش خود را برای کمک به ورزش انجام می‌دهیم ولی آن‌ چیزی که باید باشد رخ نداده و انتظار کار بیشتر در این حوزه وجود دارد. امسال در جذب اعتبار در این بخش باید بیش از گذشته کار شود.

در ادامه جلسه سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان فراشبند گفت: توسعه و تعمیم ورزش همگانی، توسعه و ارتقا ورزش قهرمانی، کشف، پرورش و حمایت از استعدادهای برتر، تقویت ورزش بانوان، گسترش ورزش حرفه‌ای، تحکیم و تقویت معنویت و ارزش های اخلاقی و منش پهلوانی مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی در جامعه ورزش از وظایف وزارت ورزش و جوانان است.

وی همچنین در ادامه گفت: قطعی آب و مشکل سرویس بهداشتی و سیستم های گرمایشی و سرمایشی رو حتما پیگیری کردیم و به همت نماینده محترم دو دستگاه سیستم سرمایشی جدید خریدار شده است.

او همچنین گفت: ورزش ووشو ظرفیت بالایی داشته و دارای قهرمانان زیادی است در بحث اعزام به مسابقات کمک کردیم الان سیاست دولت تکمیل پروژه های ناتمام است که در صورت مهیا شدن حتما زمینه را ایجاد می میکنیم.

در ادامه این جلسه، در خصوص توجه به بحث استعداد یابی در مدارس توسط هیات فوتبال و والیبال، نبود اعتبار لازم برای خرید تجهیزات و وسایل ورزشی در هیات ها ،نبود سیستم های گرمایشی و سرمایشی، نبود اعتبار لازم برای خرید تجهیزات و وسایل ورزشی در هیات ها، نبود حامی مالی و اسپانسر در ورزش شهرستان و بانوان، مرمت و بازرسی محوطه ورزشی، تعمیر و مرمت و بازسازی سیستم های روشنایی سالن ها از مهمترین مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

خلیل محمدی سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان فراشبند در پایان ضمن قدر دانی و تشکر از سرکار خانم شعبانی خبرنگار ایران ریپورتس و پیگیری مشکلات ورزش فراشبند اظهار داشت: برنامه و هدف بنده برای آینده ورزش این شهرستان این است که، در برنامه کوتاه مدت احیا و جذب ورزشکاران به مجموعه ورزشی چه از نظر فرهنگی و مسائل مختلف از جمله برگزاری جام های مختلف در رشته های مختلف و در برنامه بلند مدت تلاش داریم بتوانیم فاز دوم مجموعه ورزشی در بحث پروژه های نیمه تمام را به اتمام برسانیم و نکته آخر اینکه، قصد داریم شرایطی ایجاد کنیم برای رشته برند شهرستان از جمله ووشو و پرورش اندام را به سطح تا سطح کشوری و بین المللی برسانیم.

خبرنگار: فاطمه شعبانی

Leave a Reply

Your email address will not be published.