کتابخانه مشارکتی مهارت در آباده افتتاح شد

تفاهم‌نامه همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس و اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان امضا شد و همزمان، کتابخانه مشارکتی مهارت آباده افتتاح شد.

به گزارش ایران ریپورتس، روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی فارس یکشنبه در مطلب ارسالی خود از قول مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس اعلام کرد: اجرای تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه‌های عمومی و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای فارس را امروز با افتتاح کتابخانه مشارکتی مهارت در شهرستان آباده آغاز می کنیم تا به عنوان الگویی در استان و حتی کشور مطرح شود و مهارت آموزان هم بتوانند از خدمات کتابخانه ای بهره مند شوند.

روح الله منوچهری که در آیین افتتاح کتابخانه مشارکتی مهارت آباده سخن می گفت، ضمن اشاره به برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی بیان کرد: با برگزاری مشترک کارگاه های آموزشی مجازی می توان با کمک فنی و حرفه ای در زمینه آگاهی رسانی همگانی که یکی از رسالت های کتابخانه های عمومی است قوی تر و تاثیرگذارتر عمل کنیم.

حشمت کوشکی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای فارس نیز در این آیین عنوان کرد:امروزه فلسفه دانشگاه ها در دنیا این است که درخدمت صنعت باشند و نقاط ضعف،قوت و پتانسیل‌های هر منطقه را شناسایی کنند تا بتوان نسخه شفابخش مشکلات جامعه را یافت.

وی ادامه داد: به دلیل ارتباط تنگاتنگی که بین مهارت و کتاب وجود دارد آمادگی این را داریم در هر جای استان فارس که مرکز فنی حرفه ای وجود دارد کتابخانه آن را نیز راه اندازی کنیم و توسعه ببخشیم. باید همه کمک کنند فرهنگ از دست رفته کتاب و کتابخوانی را احیا کنیم.

 به موجب تفاهم نامه همکاری کتابخانه های عمومی و مراکز فنی و حرفه ای انجام فعالیت‌ها و برنامه‌های مشترک آموزشی، فرهنگی، تربیتی، پرورشی و ارتقای مهارت در بین کارکنان و کتابداران، جامعه هدف و اعضای کتابخانه‌های عمومی، استفاده از ظرفیت های بالقوه، فضاها، امکانات و منابع اطلاعاتی از جمله کتاب و تجهیزات بلااستفاده دولتی و غیردولتی به منظور توسعه کتابخانه‌های مشارکتی، روستایی و پیشخان‌های کتاب در روستاها و انجام سایر همکاری‌ها، خدمات و مراودات مقتضی در دستور کار قرار می گیرد.

همچنین برگزاری برنامه‌های مشترک آموزشی و تربیتی و برپایی نمایشگاه‌، برگزاری فعالیت‌های مشترک علمی و فرهنگی شامل مسابقات کتاب‌خوانی، کارگاه‌های آموزشی و …  برگزاری همایش‌ها و سمینارهای مشترک،  استفاده متقابل از ظرفیت طرفین برای اجرای پروژه های مشترک، بهره‌گیری از امکانات سخت‌افزاری و ظرفیت‌های اطلاع‌رسانی، همکاری در ایجاد فضای مناسب تبلیغاتی به منظور ترویج و تقویت فرهنگ کارآفرینی و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی از جمله تعهدات مشترک این تفاهم نامه است.

کتابخانه مشارکتی مهارت مرکز فنی و حرفه ای شهرستان آباده با زیربنای ۴۰۰ مترمربع و ۲۰۰۰ نسخه کتاب و دارای بخش های مخزن، نشریات، پژوهش، سمعی و بصری و سالن مطالعه است که در این دیدار به عنوان نخسین کتابخانه مشارکتی با همکاری اداره کل فنی و حرفه ای فارس افتتاح شد. 

افزون بر این با عنایت به اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی و تأثیر آن بر بهبود و اصلاح شخصیت افراد و لزوم افزایش دانش و مهارت‌های عمومی و تخصصی نیروی انسانی برای ورود به بازار کار و همچنین ارتقای مهارت‌های فنی و عملی شاغلین در جهت رشد و توسعه اقتصادی و فرهنگی هر کشور و به منظور توسعه همکاری‌های مختلف کتابخانه‌ای، فرهنگی، آموزشی و تربیتی،  تفاهم‌نامه همکاری بین این دو اداره کل نیز منعقد و مبادله شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *