شناسایی ۴ هزار و ۲۴۲ فقره استفاده غیرمجاز از آب شبکه در فارس طی سه ماه گذشته

مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بالغ بر۴ هزار و ۲۴۲ فقره استفاده غیر مجاز، اعم از شیر برداشت ها و انشعابات غیرقانونی آب و فاضلاب، اعمال قانون شده که این تعداد رشد ۱۹۰ درصدی نسبت به مدت مشابه درسال ۱۴۰۲را نشان می دهد.

به گزارش ایران ریپورتس، علی شبانی با بیان اینکه انشعاب های غیرمجاز علاوه بر افزایش بی رویه مصرف آب سبب بروز خسارت هایی به شبکه توزیع و تأسیسات آبرسانی و تضییع حقوق مشترکین می گردد، گفت: وصل انشعاب غیرمجاز تخلف محسوب و دارای مجازات های قانونی است، زیرا علاوه بر اختلال در خدمات رسانی منظم، منجر به تضییع حقوق سایر مشترکین، احتمال آلودگی در شبکه های توزیع آب، کاهش عمر و افت فشار در شبکه توزیع به دلیل برداشت های بی رویه می شود.

مدیر عامل شرکت آبفا فارس با ارائه تعریفی کلی از استفاده کنندگان غیر مجاز (سرقت آب) از آب شرب، به مجازات های قانونی این اشخاص نیز اشاره کرد و گفت: این اصطلاح به آن دسته از اشخاص حقیقی یا حقوقی اطلاق می‌شود که بدون داشتن پروانه انشعاب از تأسیسات آبرسانی استفاده می‌کنند و یا مصرفی مغایر با کاربری تعیین شده، دارند.وی افزود: از طرفی بر اساس فتاوی بسیاری از مراجع تقلید، استفاده غیرمجاز (سرقت آب) از آب، غیرجایز و حرام اعلام شده است.

رئیس هیأت مدیره شرکت آبفا فارس ادامه داد: بر اساس ماده یک قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز از آب، هر شخصی که بدون دریافت انشعاب قانونی آب، به استفاده از آن اقدام و یا با داشتن انشعاب قانونی، مبادرت به استفاده غیرمجاز کند، علاوه بر الزام به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارت و سایر حقوق مربوطه، مجازات هایی برای متخلف در نظر گرفته شده است.

وی با هشدار به استفاده کنندگان از انشعابات غیر مجاز، افزود: به منظور جلوگیری از اختلال در روند آب رسانی به مشترکین این شرکت، در سال ۱۴۰۳ شناسایی انشعابات غیر مجاز را با شدت و جدیت در دستور کار قرار داده ایم.

مقام ارشد آب و فاضلاب استان فارس تأکید کرد: برای کلیه کسانی که اقدام به وصل انشعابات غیر مجاز کنند، بدون اغماض پرونده قضایی تشکیل و برخورد جدی صورت خواهد گرفت.مدیر عامل شرکت آبفا فارس در خصوص امکان واگذاری انشعاب قانونی به دارندگان انشعاب غیر مجاز نیز گفت: بر اساس ماده ۴ قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب در صورت داشتن شرایط لازم، امکان واگذاری انشعاب به دارندگان انشعابات غیرمجاز قبلی وجود دارد، لذا کسانی که از اجرای قانون پیروی نکنند و بر استفاده از انشعابات غیرمجاز اصرار داشته باشند، به جبران خسارت، جزای نقدی و قطع انشعاب و برخورد قانونی محکوم می گردند.

وی افزود: براساس برنامه ریزی های انجام شده در سه ماهه ی اول سال جاری، تیم های شناسایی انشعابات غیرمجاز، ضمن بررسی انشعابات مشترکین، موفق به شناسایی حدود۴ هزار و ۲۴۲ فقره انشعاب غیرمجاز و تبدیل بخشی از آن به انشعاب مجاز گردیده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشدی ۱۹۰ درصدی را نشان می دهد..

گفتنی است: با اقدامات صورت گرفته و جمع آوری انشعابات غیر قانونی( سرقت آب) مشکل تعداد قابل توجهی از مناطقی که به علت تخلفات صورت گرفته دچار کم آبی بودند، مرتفع گردیده است.

انتهای پیام/

Leave a Reply

Your email address will not be published.