تلاش مجلس برای افزایش حقوق کارگران

مجلس اخیرا درخواست اعمال ماده 234 آیین نامه در خصوص مصوبه شورای عالی کار در ارتباط با حداقل حقوق و دستمزد سال 99 کارگران را داد که این درخواست امضا و به هیات رئیسه ارجاع شده است.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی 26 فروردین ماه 99 مصوبه شورای عالی کار در خصوص تعیین حداقل مزد کارگران در سال 1399 را به کلیه کارفرمایان و کارگاه­های مشمول قانون کار ابلاغ کرد.

این ابلاغ در حالی صورت گرفت که مجلس بر اساس مصوبه خود در این حوزه، حداقل حقوق و دستمزد کارگران را 2 میلیون 800 هزار تومان تعیین کرده بود.

*استنکاف دولت در اجرای مصوبه مجلس برای افزایش حقوق کارگران

در پی این اقدام دولت، نمایندگان مجلس طی نامه‌ای به شریعتمداری خواستار بازنگری در افرایش حقوق کارگران شدند همچنین طی بیانیه‌ای تاکید کردند که شورای عالی کار با تجدید نظر در تصمیم اتخاذ شده و با در نظر گرفتن تورم ۴۱ درصدی اعلام شده توسط بانک مرکزی و با در نظر گرفتن این که به هیچ کارگری نباید کمتر از ۲۸ میلیون ریال حقوق داد موجبات رضایت کارگران زحمت کش را فراهم کنید.

اما پس از به نتیجه نرسیدن این مطالبه، نمایندگان مجلس طی درخواستی، خواستار اعمال ماده 234 قانون در پی عدم اجرای قانون مربوط به دستمزد کارگران شدند.

در همین رابطه محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: درباره این موضوع،‌ حالت عادی مبنای رسیدگی این است که ما سوال کنیم و وزیر در مجلس حاضر شده و  ما پاسخ وی را بررسی و گزارش تهیه کنیم.

*درخواست مجلس برای دادگاهی شدن دولت

وی افزود: البته امکان تحقیق و تفحص در حالت دوم وجود دارد اما حالت سوم که بر همه گزینه‌ها اولی است، اعمال ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس است که پرونده به دلیل عدم رعایت ضوابط قانونی از سوی دولت مستقیم به دادگاه می‌رود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: ما نمایندگان مجلس اخیرا درخواست اعمال ماده 234 آیین نامه در خصوص مصوبه شورای عالی کار در ارتباط با حداقل حقوق و دستمزد سال 99 کارگران را دادیم که این درخواست امضا و ارجاع شد.

پورابراهیمی بر همین اساس یادآور شد: این درخواست در ادامه به کمیسیون تخصصی خود رفته و درصورتی که کمیسیون با این درخواست نمایندگان موافق بود و آن را  تصویب کرد به صحن علنی مجلس ارسال می‌شود؛ در صورت تایید از سوی صحن علنی مجلس، مستقیم به دستگاه قضایی ارسال می‌شود تا نظر دستگاه‌ قضایی در ارتباط به این موضوع گرفته شود.

*وزیر کار در تعیین دستمزد کارگران قانون را ناقص اجرا کرده است

در بخشی از درخواست اعمال ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص مصوبه شورای عالی کار در ارتباط با حداقل حقوق و دستمزد سال 99 کارگران آمده است: به علت این که آقای شریعتمداری وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تعیین حداقل مزد کارگران برای سال 1399 رعایت شئونات کارگران را برابر دو بند ذیل ماده 41 قانون کار ننموده و قانون را ناقص اجرا کرده و باعث نگرانی‌هایی در جامعه شریف کارگری گردیده، تقاضای اعمال ماده 234 قانون آیین نامه مجلس شورای اسلامی را خواستاریم.

بر اساس این گزارش، ماده 234 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی عنوان می‌کند که هرگاه حداقل 10 نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور و یا وزیر و یا مسئولین دستگاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد.

*مهلت ده روزه کمیسیون برای درخواست نمایندگان مجلس

به موجب این ماده، کمیسیون مربوطه نیز حداکثر ظرف مدت ده‌ روز موضوع را رسیدگی و درصورت وارد بودن با اظهارنظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد.

حال بر اساس قانون چنانچه نظر مجلس بر تأیید گزارش باشد موضوع جهت رسیدگی به قوه‌قضائیه و سایر مراجع ذی‌صلاح ارسال می‌شود تا خارج از نوبت و بدون تشریفات دادرسی رسیدگی کند.

انتهای پیام/

2 نظر درباره ی:“تلاش مجلس برای افزایش حقوق کارگران

  1. با سلام واحترام.بالاخره کارگران نیز مانند تمامی کسانی که به اسم کارمند و غیره..در تمامی سطوح این کشور کار میکنند همیشه در خط مقدم بوده اند اما آنهایی که قانون تصویب میکنند که خودشان مبالغ چند ملیون تومانی بگیرند بدانند ماهم برای کشور سخت کار میکنیم وخانواده واجاره ومخارج مدرسه وسرویس وهزاران خرج داریم.خدا را وکیل قرار دهید.که ماهم انسان هستیم وباید از کجا حق تضییع شده خود را بگیریم.خواهش میکنم بعداز 25سال سابقه کارگر قراردادی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز آیا وقت آن نرسیده که ماهم پیمانی یا رسمی شویم ما عمر خودمان را در بیمارستان ومراکز تحت مدیریت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گذاشتیم اما همیشه شرمنده خانواده و بچه هایمان بودیم .بیاید یکبار هم خدا را درنظر بگیرید و حق ما را بصورت قانونی ومانند خودتان پرداخت نمایید.باتشکر حسین امیری شیراز.

نظر دهید

ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نمی شود