تاجگردون مهم نیست، شما مهم هستید!

این روزها سرنوشت رد و یا تایید اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده پر رمز و راز مجلس، مهمترین چالش سیاسی در خانه ملت است.

ایران ریپورتس98// اینکه تاجگردون در ادوار پیشین مجلس چه کرده و چتر نفوذش را در دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی تا کجا گسترده کرده که امروز مخالفانی اینچنین سرسخت دارد موضوع این نوشتار نیست و درواقع چندان اهمیتی ندارد، بلکه مساله اصلی، مطالبه شفافیت، صراحت و صداقت از نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان شیراز و فارس در قبال این مساله و مسائل مشابه در طی 4 سال آینده است.

 4 نماینده شیراز و قریب 15 نماینده فارس، با عضویت در لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به خانه ملت راه یافته اند و این نخستین آزمون عملی آنهاست تا مردم فارس دریابند نمایندگان آنها تا چه اندازه در خانه ملت پاسدار ارزش های انقلاب و شعارهای اصولی که بر مبنای آن رای مردم را به خود جلب کرده اند، هستند. در میان نمایندگان شیراز تا امروز، تنها آقای روح اله نجابت موضعی شفاف و صریح اتخاذ کرده است و بقیه نمایندگان این شهر موضعی دوپهلو داشته و یا سکوت کرده اند.

در محافل سیاسی، این سکوت و مواضع دوپهلو تعابیر و معانی مختلفی به همراه داشته است اما مهمترین تعبیر، این است که نمایندگان ساکت، درواقع چندان مایل نیستند تا هزینه موافقت یا مخالفت خود با اعتبارنامه یکی از همکارانشان در خانه ملت را علنی کنند چرا که پس از این اقدام، درواقع با طیفی از افکار عمومی نیز مواجه خواهند بود که احتمالا موضع آنها را نپسندیده است!

واقعیت آن است که نماینده ای که اهل شفافیت در آرا نباشد، افکار عمومی را در یک بلاتکلیفی نسبت به خود نگه داشته است و نماینده ای که اهل هزینه دادن برای تبیین دیدگاه ها و دفاع از رویکردهایش نباشد، انقلابی نیست.

درواقع، صراحت، صداقت و شفافیت سه شاخصه بسیار مهم است که مردم ما در گام دوم انقلاب، از نمایندگان خود متوقع هستند به آن پایبند باشند و تاجگردون تنها مصداقی از این مطالبه به حق مردم است.

بنابراین، از نمایندگان فارس و شیراز در خانه ملت دعوت می کنیم تا نه فقط در قبال موضوع اعتبارنامه یک نماینده مجلس، بلکه در طول 4 سال حضورشان در خانه ملت، سه اصل شفافیت، صراحت و صداقت را سرلوحه کار خود قرار دهند تا نام مجلس یازدهم در حافظه تاریخی مردم ما، به نیکی به یادگار بماند.

*کاظم فریدونی

نظر دهید

ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نمی شود