چرا می‌توان به شورای ششم شهر شیراز امیدوار بود؟

اواسط مردادماه بود که سیزده نفر ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز بر کرسی‌های پارلمان محلی شیراز جلوس کرده تا برگی دیگر از تاریخ این دیار را به رشته تحریر درآورند.

به گزارش ایران ریپورتس، برای تجزیه و تحلیل عملکرد و اقدامات شورای ششم درحالیکه چند روز بیش از یک ماه از شروع فعالیت آن‌ها گذشته، شاید کمی زود باشد اما در همین بازه زمانی کوتاه اتفاقات رقم خورده و اقداماتی صورت گرفته که می‌توان به آینده این شورا امیدوار بود که در ادامه به اختصار به چند مورد از آن خواهم پرداخت:::

1-در شورای ششم دو کمیسیون جدید و مهم با نام‌های سومین حرم اهل بیت(ع) و محرومیت‌زدایی تشکیل شد تا خلأ کمبودهای ادوار گذشته شورای شهر شیراز به ویژه دوره پنجم را پر کند:

الف) کمیسیون سومین حرم اهل بیت(ع): درپی سفر مقام معظم رهبری در سال 1387، ایشان طی سخنانی شیراز را سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی معرفی کردند که باید به جایگاه خود برسد اما درطی این سیزده سال چندان این مهم تلقی نشد تا شورای ششم با شعار اصلی رساندن شیراز به جایگاه سومین حرم اهل بیت روی کار بیاید.

ب) کمیسیون محرومیت‌زدایی و حاشیه‌نشینی: طی سالهای گذشته متاسفانه بسیاری از اقدامات صورت گرفته از سوی مدیریت شهری تنها جنبه صوری و ظاهری داشته اما به نیازهای اصلی و تامین زیرساختهای اولیه بسیاری از مناطق و محلات کلانشهر شیراز توجه نشده بود که این کمیسیون برای رفع این معضلات و مشکلات تشکیل شده است.

2-رهبر معظم انقلاب بارها به حضور جوانان در جامعه و بویژه در سطوح مدیریتی توجه و تاکید کرده‌اند که با نگاه به ترکیب اعضای شورای ششم شهر شیراز این اتفاق رقم خروده و شاهد حضور چهره‌هایی جوان، پرانگیزه و پرانرژی در کنار افرادی باتجربه و کارکشته هستیم. توجه به جوانان را میتوان از اولویتهای این شورا نامید که در اولین گام و با انتخاب شهرداری جوان مهر تایید بر آن زده شد.

3-بانوان نیمی از جمعیت شیراز را تشکیل داده و در بسیاری از مناسبات مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و غیره تاثیرگذار هستند. تأکید و اهمیت نهاد مقدس خانواده نیز بارها توسط پیامبر و اهل بیت ایشان گوش‌زده شده که نیازی به توضیح بیشتر آن نیست لذا برای پوشش این بخش شورای محترم ششم کمیته بانوان و خانواده را تشکیل داده است.

4-مشارکت مردم و امکان ارائه دیدگاه‌هایشان

از دیگر اقداماتی که جای امیدواری را برای شهروندان شیرازی فراهم آورده، تشکیل کمیته رسیدگی به درخواست‌ها و شکایات مردمی است تا اعضای شورا گوش شنوای درخواست‌ها و مشکلات مردم باشند. در همین راستا برای مشارکت هرچه بیشتر مردم در فرآیند مدیریت شهری در ابتکاری قابل توجه، سایتی طراحی شد تا مردم گزینه‌های مدنظر خود را برای تصدی سمت شهردار شیراز معرفی نمایند، اقدامی که مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفت.

راه درازی پیش‌روی اعضای شورای شهر و مدیریت شهری شیراز در دوره ششم قرار دارد، دوره‌ای چهار ساله که علیرغم زودگذر بودن اما تنها تاکنون کمی بیش از یک ماه از آن گذشته، مدتی که باوجود کم بودن فرصت اما بارقه‌های امید را در دل شهروندان شیرازی روشن کرده است.

*به قلم محمد صادقی؛ فعال رسانه و تحلیلگر مسائل شهری

انتهای پیام/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *