تنگه هایقر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس ازثبت تنگه هایقر در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.

تنگه هایقر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید

به گزارش ایران ریپورتس، سید مؤید محسن نژاد گفت: در اجرای تبصره ماده ۲ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب دی‌ماه ۱۳۸۲ و آیین‌نامه اجرایی آن، مصوب چهارم مرداد ۱۳۸۴ به شماره ۲۶۹۷۵/ت ۳۲۹۲۵ ه، هیئت‌وزیران با موضوع ثبت میراث طبیعی ارزشمند کشور در فهرست میراث طبیعی ملی؛ «تنگه هایقر» واقع در استان فارس، شهرستان فیروزآباد، بخش مرکزی، 25 کیلومتری جنوب فیروزآباد، قیرو کارزین، به شماره 1177 تاریخ 16 مرداد 1402 به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: استان فارس یکی از استان‌های زیبای ایران است که به‌دلیل سابقه تاریخی‌اش جاذبه‌های بی‌شمار و کم‌نظیری دارد.

اوادامه داد: تنگه هایقر یکی از اعجاب انگیزترین جاذبه های طبیعی در سطح استانی، ملی و حتی جهانی است که در فیروزآباد فارس واقع شده است و با چشم‌انداز شگفت‌انگیزش طبیعت‌گردان و دوست‌داران طبیعت را به خود جذب کرده است.

او افزود: تنگ هایقر دارای دیواره های بلندی است و آب رودخانه قره آج در ته دره جریان دارد. این دره از نوعی پوشش های گیاهی در اطراف خود برخوردار است و همین سبزه های کم قد، زیبایی آن را چندین برابر کرده اند. علاوه بر این، دیواره های صخره ای دره در اثر فرسایش، حالت پلکانی بسیار ریزی را به خود داده اند که بر زیبایی دیواره های تنگه افزوده است.

پایان پیام/

Leave a Reply

Your email address will not be published.