کارآفرینی از دل محرومیت/ مهارتی ساده که منجر به درآمدزایی شد

روایتی از بانوی کارآفرین لاری که پس از فوت پدر و در بحبوحه سختی ها و مشکلات، کسب و کار خود را در دل محرومیت راه‌اندازی کرد.

کارآفرینی از دل محرومیت/ مهارتی ساده که منجر به درآمدزایی شد

به گزارش ایران ریپورتس، دست پدرش در سنین جوانی با دستگاه پبنه زنی ناقص شد، به نحوی که که با آن دست دیگر توان کار نداشته و از آن پس تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی قرار گرفتند.

وضع مالی خوبی نداشتند و با سختی روزگار می گذراندند که متاسفانه پدر به سرطان خون مبتلا شده و چندی بعد جان به جان آفرین تسلیم کرد و نجمه فرازبخت را تنها گذاشت.

با وجود تمام مشکلات اما از دوران مدرسه تا دانشگاه دختری زرنگ، درسخوان و شاگردی ممتاز بود، به نحوی که مدرک کارشناسی ارشد خود را با معدل ۱۸ اخذ نمود.

وی برای گذران زندگی به ناچار از همان سنین پایین کارهای مختلفی انجام می داد، همانند کارهای بافتنی که در کنار مادرش مشغول بود و به گفته خودش مشکلات مالی و اقتصادی باعث شده بود از داشتن بسیاری از وسایل و امکاناتی که همسن و سالهایش داشتند، محروم بماند اما همیشه توکل و امیدش به خدا بود، خدایی که روزهای خوبی را در پی تلاش های نجمه قرار داده بود و در این راه از او یک دختر هدفمند و قوی ساخت.

نجمه فرازبخت، متولد فروردین ۶۷ دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته فقه و حقوق ساکن شهر لار می باشد. وی در کنار کار خود و با حمایت کمیته امداد توانست لیسانس خود را اخذ نماید و در ادامه، پس از ازدواج همچنان به درس و تحصیل علاقمند بود، به همین دلیل کارشناسی ارشد خود را در رشته فقه و حقوق گرفت.

وی که زنی خودساخته شده بود، برای یافتن کار تلاش و تقلای بسیاری کرد اما نتوانست کاری دولتی برای خود دست و پا کند و در حالی که خودش و همسرش هر دو بیکار بودند و از پس معاش زندگی برنمی آمدند اما همچنان ناامید نشد.

از تهیه غذا برای کودکان تا ایجاد کسب و کار

این زن موفق و کارآفرین در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار داشت: لطف خدا شامل حال من و همسرم شده و سه فرزند به ما عطا کرده است که برای تغذیه آنها به درست کردن سویه و جوانه های غلات و حبوبات پرداختم.

وی ادامه داد: نتیجه مثبت و مؤثر سویق و جوانه ها را بر رشد و روند سلامتی کودکانم شاهد بودم و اطرافیان نیز از این موضوع آگاه بودند پس بسیاری از دوستان و اقوام از من برای درست کردن سویق و جوانه های غلات و حبوبات کمک می خواستند.

نجمه فرازبخت اضافه کرد: این روند باعث شد که به سمت شروع کار در حوزه تولید جوانه های غلات و حبوبات و سویق ها کشانده شوم، کاری که آینده و زندگیم با وجودی که تناسب چندانی با سال ها تحصیل من نداشت، به آن گره خورد.

وی با اشاره به نیاز مالی برای راه اندازی کسب و کاری در زمینه تولید سویق، جوانه های غلات و حبوبات گفت: از آنجایی که پیش از ازدواج تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی بودم، با مسئولان کمیته امداد شهرستان لارستان صحبت کرده و آنان پس از بازدید از محل کار بنده، موافقت خود را برای اعطای وام کارآفرینی اعلام کردند و بدین ترتیب کار ما رونقی بیش از پیش گرفت.

کارگاه این بانوی کارآفرین در شهر لار واقع می باشد که در آن علاوه بر خود و همسرش، دو نفر سرپرست خانوار دیگر به صورت حضوری و دائمی مشغول به کار هستند، همچنین ۱۰ نفر نماینده فروش در سطح استان فارس دارند که روزگاری از مشتری هایشان بوده و به دلیل رضایت از محصولات آنها، کار تبلیغ و فروش را برایشان انجام می دهند.

وی در خصوص میزان تولید محصولات بیان کرد: در هر ماه بنا به تقاضای مشتریان، تولید محصول داریم که میزان آن در هر ماه متفاوت می باشد.

به گفته فرازبخت نحوه فروش محصولات سویق، جوانه های غلات و حبوبات وی به صورت حضوری در محل درب تولیدی و به صورت مجازی از طریق شبکه های اجتماعی می باشد.

وی با اشاره به اینکه سویق، جوانه های غلات و حبوبات خواص بسیاری داشته که بر کسی پوشیده نیست و در روایات و تاکیدات ائمه معصوم نیز بارها به آن اشاره شده، تصریح کرد: محصولا ما می تواند در سبد غذایی کلیه خانواده ها گنجانده شود تا به سلامت آنان نیز کمک نماید.

این بانوی موفق گفت: برای تضمین سلامت محصولات خود که با نام تجاری سویق نیلا وارد بازار می شود، با دانشکده علوم پزشکی لارستان قرارداد داریم و در آزمایشگاه محصولات ما را بررسی و نورد می کنند تا هیچ گونه مشکلی نداشته و در سلامت و صحت کامل به دست مشتری هایمان برسد.

وی در خصوص بزرگترین مشکلی که با آن مواجه است، بیان کرد: بزرگترین مشکل حال حاضر ما در کسب و کارمان مهیا کردن بستری برای بیشتر شناخته شدن، تبلیغ و فروش محصولات می باشد که از خبرگزاری فارس و خبرنگار محترم؛ محمد صادقی برای این فرصتی که در اختیارمان گذاشتید، سپاسگزارم.

فرازبخت پیرامون کمک های کمیته امداد امام خمینی تاکید کرد: کمیته امداد امام خمینی شهرستان لارستان زحمات زیادی را برای مجموعه ما کشیدند و اگر کمک و حمایت آنان نبود، نمی توانستیم دستگاه های نیمه صنعتی را تهیه کنیم.

وی با بیان اینکه خوشحالم کاری را شروع کردم که توانسته ام تا به این حد در آن موفق باشم و زمینه کار و درآمد چند نفر دیگر را فراهم نموده ام، اظهار داشت: تلاش دارم کارم را توسعه دهم و در نتیجه بتوانم به همنوعانم که از قشر ضعیف جامعه هستند، کمک کنم.

بانوی کارآفرین لاری از مسئولین درخواست کرد: به دنبال گرفتن سیب سلامت هستیم که هزینه زیادی را نیاز دارد بنابراین اگر بخش های دولتی و از جمله کمیته امداد در قالب های مختلف همچون وام کم بهره از ما حمایت نمایند، می تواند سبب پیشرفت بسزایی در عرصه کاری ما شود.

وی در پایان از مردم درخواست کرد: هر کاری سختی های خود را دارد و برای رشد و پیشرفت در هر کاری نیز نیاز به حمایت وجود دارد پس از همه مردم درخواست دارم که از محصولات و خدمات داخلی همچون محصولات ما استفاده و حمایت به عمل آورند.

گزارش از محمد صادقی

خبرگزاری فارس

انتهای پیام/

نظر دهید

ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نمی شود