از انتشار لیست ۲۲۰ واحد تولیدی فعال شده تا تعطیلی ۳۰ کارخانه لبنی استان فارس/ امیدی به بازگشت کارخانه‌ها نیست

این روزها پا گذاشتن به عرصه تولید دل شیر می‌خواهد، چراکه قفل‌های بزرگی که سالهاست بر در برخی از واحدهای تولیدی در فارس آویزان شده، حکایت از این دارد که روزی روزگاری در آن واحد تولیدی افراد زیادی مشغول به کار بودند و چرخ کارخانه می‌چرخید تا نانی بر سر سفره‌شان برود، حال آنکه امروز تنها گردوغبار فراموشی فضای کارخانه را فرا گرفته است.

از انتشار لیست ۲۲۰ واحد تولیدی فعال شده تا تعطیلی ۳۰ کارخانه لبنی استان فارس/ امیدی به بازگشت کارخانه‌ها نیست

استان فارس دارای ۵۴ کارخانه لبنی فعال بود که با کمال تاسف در حال حاضر ۳۴ کارخانه آن تعطیل شده و پرسنل از کار بیکار، سرمایه‌گذاری‌ها به حالت رکود درآمده و دامداری‌ها تعطیل شده و تولیدات لبنی استان کاهش یافته است.

استاندار فارس در اوایل آذرماه از احیای ۲۲۰ واحد تولیدی و صنعتی در استان خبر داد؛ احیای ۲۲۰ واحد بدون تاثیر در تولید و اشتغال؟! قاعدتا احیای ۲۲۰ واحد راکد یک دستاورد بزرگ ملی است و باید آن را جشن گرفت اما اینقدر آرام و بی صدا انجام می‌شود که هیچ کدام از تلاشهای خبرگزاری فارس برای دست یافتن به آمار واحدهای احیا شده با هدف معرفی به عنوان دستاوردهای مدیریت اجرایی استان، به نتیجه نرسیده است و در تازه ترین گزارش ۳۰ کارخانه لبنی استان فارس هم تعطیل شده‌اند که به طبع، واحدهای وابسته به کارخانه مانند دامداری‌ها نیز تعطیل شده اند.

مصرف سرانه لبنیات به زیر ۶۰ لیتر رسیده است

ابراهیم معتمدی، مدیرعامل شرکت تعاونی صنایع شیر و فرآورده های لبنی استان فارس در گفتگو اختصاصی با خبرنگار فارس در شیراز، گفت: قیمت لبنیات سالیانه افزایش پیدا می‌کند به حدی که شاید مصرف سرانه که در برنامه ششم حدود ۱۸۰ لیتر پیش بینی شده بود، در سال ۸۷ با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در تبصره ۴ آن به طور کلی یارانه لبنیات، شیر خانوار و مدارس و پنیر کوپنی حذف شد، بنابراین مصرف سرانه در آن زمان به ۹۷ لیتر رسید و در حال حاضر با کمال تاسف به زیر ۶۰ لیتر رسیده است.

هزینه درمان در کمک به تولید صرف شود

معتمدی ادامه داد: سلامت جامعه با کم شدن سرانه مصرف لبنیات زنگ خطری برای دولت است زیرا به دنبال آن، سرانه درمان افزایش، عمر افراد کاهش و بیماری‌ها باعث ناتوانی مردم می‌شوند که در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم دولت بجای اینکه قیمت محصولات را هرسال بالا ببرد، آن هزینه درمان را که می‌خواهد به مردم پرداخت کند در کمک به تولید صرف نماید که قیمت محصولات بالا نرود و در نتیجه هزینه تولید پایین بیاید.

وی با اشاره به مشکلات دامداران و کارخانه‌‌های استان گفت: در حال حاضر یارانه‌ها برداشته شده و ارز ترجیحی به ارز نیمایی تبدیل شده است و یارانه خوراک دام به طور کلی حذف شده و باعث افزایش هزینه ها گردید لذا ضررهای بسیار زیادی به دامداران به خصوص دامداران کم بضاعت و کوچک شد به طوری که دام های خود را به کشتارگاه بردند یا از طریقی آن را معدوم کردند، نتیجه این کار مصرف لبنیات به خاطر افزایش قیمت بسیار پایین آمد و در نتیجه مصرف شیر کاهش پیدا کرد که همه آنها در چرخه کاهش تولید شیر موثر بود.

از فعالیت تا تعطیلی کارخانه‌های لبنی فارس

مدیرعامل شرکت تعاونی صنایع شیر و فرآورده های لبنی استان فارس به تعطیلی کارخانه‌های لبنیاتی استان اشاره کرد و اذعان داشت: استان فارس دارای ۵۴ کارخانه لبنی فعال بود که با کمال تاسف در حال حاضر ۳۴ کارخانه آن تعطیل شده است که به طبع آن پرسنل اخراج، سرمایه‌گذاری انجام شده در حالت رکود، دامداری ها تعطیل و تولیدات لبنی استان نیز کاهش یافته است.

دولت غافل از مسئله تولید است

معتمدی به مقایسه مصرف لبنیات ایران با همه دنیا اشاره کرد و گفت: حد متوسط مصرف در کشورها ۲۲۰ لیتر است که کشور هلند به ۳۰۰ لیتر مصرف سرانه رسیده است لذا در تحقیقات می‌بینم در امر تولید لبنیات، دولت هلند یار تولید کنندگان لبنیات است ولی با کمال تاسف در ایران غافل از این مسئله هستند؛ لذا به دولت پیشنهاد می‌کنیم که در مرحله اول کاری کند هزینه تولید، پایین بیاید به این طریق که مالیات به طور کلی از لبنیات حذف گردد و با توجه به اینکه لبنیات یک صنایع تبدیلی بخش کشاورزی است، بخش کشاورزی و دامداری از بیمه سهم کارفرما معاف گردد، تعرفه های برق، آب، گاز از حالت صنعتی برداشته شود و به حالت کشاورزی تبدیل شود و به طور کلی دولت مالیات ارزش افزوده را از روی لبنیات بردارد و تعرفه های گمرکی را حذف کرده و به جای آن مشوق های صادراتی بدهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر مصرف سرانه در کشور به علت قدرت خرید مردم پایین است و ناچار هستیم لبنیات را صادر کنیم تا گاوداری‌هایی که باقی مانده‌اند تعطیل نشوند.

وی افزود: بنابراین باید بتوانیم در رقابت با کشور همسایه به خصوص مصرف لبنیات در کشورهای عراق، افغانستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس در رقابت با کشورهایی مانند ترکیه و عربستان را تنظیم کنیم زیرا اگر قیمت ها افزایش پیدا کند، تولیدکنندگان هم نمی‌توانند رقابت کنند لذا پیشنهاد می‌کنیم که برگشت ارز صادراتی را به تولید کننده بدهد تا زمینه رقابت ایجاد و کارخانه‌های فعال حفظ شوند.

دولت به تعهد خود عمل نکرد

مدیرعامل شرکت تعاونی صنایع شیر و فرآورده های لبنی استان فارس به وعده‌های داده شد در سال گذشته اشاره کرد و افزود: تولیدکنندگان و کارخانه‌دارها سر رسیدهای اقساط خود را طبق وعده پرداخت کردند تا بتوانند وام های دیگری بگیرند اما دولت به تعهد خود عمل نکرد و وام به کارخانه دارها تعلق نگرفت در صورتی که شیر را از مبلغ ۶۴۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان رساند و مقرر شد وام به کارخانه دار تعلق گیرد تا کارخانه دار هم به گاوداری‌ها پرداخت کند اما این امر هم محقق نشد.

تعطیلی گاوداری‌ها در امتداد تعطیلی کارخانه ها

وی با اشاره به اینکه وقتی دولت وعده می‌دهد، به وعده خود وفا کند تا تولید کننده هم بتواند بر سرمایه گذاری و برنامه ریزی که دارد بر اساس آن تصمیم بگیرد ابراز کرد:

در استان فارس ۱۴۰۰ تن شیر تولید می‌شد که با توجه به تعطیلی گاوداری‌ها، این رقم کاهش چشمگیری داشته است بنابراین کارخانه‌ها هم چون قوه خرید مردم کاهش پیدا کرده و مصرف پایین آمده است، ناچار شدند تولید خود را کاهش دهند و شیر مازاد را به شیر خشک تبدیل کنند تا قابل نگهداری باشد.

معتمدی، سه کارخانه در استان فارس را در حال تولید شیر خشک دانست و افزود: از مدیران کارخانه‌های استان خواهش کردیم که شیر دامداران را تحویل بگیرند و به بهانه نبود تولید آن را پس نزنند زیرا دامدار قادر به نگهداری از شیر نیست لذا سه کارخانه در جهت خشک کردن شیر فعال‌تر شده اند و به نسبتی که در این کارخانه‌ها تولید فراوده‌های لبنی کاهش پیدا کرده به تولید شیر خشک افزوده شده است.

مدیرعامل شرکت تعاونی صنایع شیر و فرآورده های لبنی استان فارس ادامه داد: ۹۷ هزار تومان برای هر یک کیلو شیر خشک از مصرف کننده دریافت می‌شود که با کمال تاسف ۹۳ هزار تومان برای تولید کننده هزینه دارد که به تناسب آن کارخانه ها برای تولید شیر خشک هم متضرر می‌شوند.

نشان سیب سلامت برای ۴ کارخانه استان فارس

وی افزود: امسال ۴ کارخانه استان فارس توانستند از نظر کیفیت محصولات نشان سیب سلامت را دریافت کنند که در سطح استان از رتبه بالایی برخوردار هستیم ولی از نظر تولید متاسفانه مقداری کاهش مصرف داریم که اگر دولت به پیشنهادهایی که داده ایم عمل کند، هزینه تولید کاهش پیدا خواهد کرد تا محصولات با قیمت پایین تر در اختیار مردم قرار گیرد و اگر فرهنگ سازی صورت بپذیرد قطعا می‌توانیم در زمینه تولید و اشتغال از دست رفته استان کمک کنیم.

تغییر کاربری ۲ کارخانه لبنی فارس

معتمدی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر  اینکه آیا ۳۴ کارخانه لبنی تعطیل شده استان فارس تغییر کاربری داشته‌اند اظهار داشت: دو کارخانه تغییر کاربری داده اند ولی همچنان دیگر کارخانه ها با اندکی سرمایه می‌توانند فعالیت خود را شروع کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر گسترش یا فعالیت کارخانه های لبنی طی سال های گذشته در رسانه های استان اظهار داشت: تا کنون تلاش کرده ایم تا این کارخانه ها فعالیت های خود را متوقف نکنند البته با همه این مشکلات طرح توسعه برای چند کارخانه داشتیم تا اشتغال پایدار در استان همواره صورت پذیرد.

وام دادن به کارخانه ها مهم نیست، باید مصرف را بالا ببریم

این مقام مسوول در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر میزان بدهی کارخانه ها به ادارات و بانک ها اذعان کرد: یکی از مشکلاتی که در صنایع لبنی با آن مواجه هستیم، پرداخت بدهی به بانک و مالیات است که اعتقاد دارم، تنها وام دادن به کارخانه ها مهم نیست و باید مصرف را بالا ببریم تا کارخانه فعالیت داشته باشد چرا که با پرداخت وام و عدم مصرف، باز هم کارخانه ها بدهکارتر می‌شوند بنابراین کارخانه هایی که نتوانسته اند محصولات را در بازار عرضه کنند و تعطیل شدند، بدهی آنان باقی ماند و باعث شد از طریق بانک تحت تعقیب قرار بگیرند و امیدوارم با راه اندازی این کارخانه ها مشکلات بر طرف شود.

امیدی به احیای واحدها نیست

وی در پاسخ به سوال آخر خبرنگار فارس مبنی بر کمک دولت به راه اندازی مجدد کارخانه ها ابراز داشت: دولت کمک کند مصرف بالا برود تا قیمت و هزینه تولید کاهش پیدا کند و مردم قدرت خرید را داشته باشند ولی اگر به این روش که اکنون است یعنی بی‌تفاوتی دولت نسبت به تولید من تصور می‌کنم امیدی به بازگشت این کارخانه ها نداشته باشیم.

به گزارش فارس، سرمایه داران و کارخانه داران گلایه های بسیاری از عدم همراهی دولت و بانک‌ها جهت راه اندازی یا گسترش فعالیت داشتند که در گزارش های بعدی خبرگزاری فارس به آنها خواهیم پرداخت.

گزارش از: رضا کوهی شوریجه

پایان پیام/

Leave a Reply

Your email address will not be published.