۱۸۴ طرح زیرساختی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور افتتاح می‌شود

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ضمن افتتاح سه طرح تولیدی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز با سرمایه گذاری ۹۵۰ میلیارد ریال و اشتغال ۸۰نفر گفت: ۱۸۴ طرح زیرساختی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور با اعتبار هزار میلیارد تومان امسال به بهره برداری می‌رسد.

 به گزارش ایران ریپورتس، رضا غلامی اوریمی معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در مراسم  بهره برداری از سه طرح تولیدی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز اظهار کرد: از این طرح‌های زیرساختی تعدادی طرح با اعتبار ۶۳ میلیارد تومان مربوط به استان فارس است.

وی همچنین از برنامه‌ریزی برای احداث هزار واحد کارگاهی در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در امسال خبر داد و گفت: اولویت واگذاری این کارگاه‌ها که عملیات اجرایی برخی از آن‌ها نیز آغاز شده، واگذاری به شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: امسال درسطح شهرک‌های صنعتی کشور مشوق‌های مناسبی برای شرکت‌های دانش بنیان اختصاص داده‌ایم که امیدواریم شرکت‌های دانش بنیان بتوانند با استفاده از زیرساخت‌های موجود در شهرک‌های صنعتی به تولید تجاری و انبوه برسند.

غلامی در ادامه از برنامه احیاء و راه اندازی مجدد ۱۹۹۰ واحد صنعتی راکد در شهرک‌های صنعتی کشور خبر داد و یادآور شد: برای این منظور واحد‌های بهره‌بردار غیرفعال پایش شدند که در سال گذشته نیز افزون بر دو هزار واحد با اشتغال ۳۶ هزار نفر به چرخه تولید بازگشتند.

وی اجرای طرح افزایش ظرفیت تولید را از دیگر برنامه‌های امسال این سازمان بیان و ابراز کرد: در سطح کشور افزایش ظرفیت ۳۳۰۰واحد که زیرظرفیت ۵۰درصد فعالیت می‌کنند در برنامه قرارگرفته که سهم شرکت شهرک‌های صنعتی فارس ۱۶۰واحد تولیدی است.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از اهتمام به منظور تعیین تکلیف و فسخ اراضی راکد در کشور خبر داد و افزود: امسال آزاد سازی ۵۰۰ هکتار از زمین‌های راکد شهرک‌های صنعتی در برنامه قراردارد.

غلامی در ادامه با اشاره به شفاف سازی در واگذاری اراضی شهرک‌های صنعتی در سطح کشور عنوان کرد: در این زمینه واگذاری زمین به طور الکترونیکی در حال انجام است و متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه الکترونیکی این سازمان نسبت به انتخاب اراضی اقدام کنند.

وی تصریح کرد: برنامه واگذاری در شهرک‌های صنعتی بر اساس اولویت‌های طرح آمایش سرزمینی تدوین شده است.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین با بیان اینکه ۸۹۴ شهرک و ناحیه صنعتی بهره بردار در کشور وجود دارد، اضافه کرد: از این تعداد ۶۳ شهرک و ناحیه صنعتی مربوط به استان فارس و این استان، ۷درصد از شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است.

غلامی همچنین در سفر خود استان فارس از طرح‌های عمرانی و زیرساختی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز بازدید کرد.

وی در این بازدید با بیان اینکه در دهه تولید و تجارت امسال تعداد ۱۸۴ پروژه زیرساختی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور با اعتبار ۱۰۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد، گفت: از این تعداد پروژه‌های به با اعتبار ۶۳ میلیارد تومان مربوط به استان فارس است.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه طرح استحصال پساب درتصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی بزرگ شیراز اجرایی می‌شود، تاکید کرد: با برنامه ریزی انجام شده، افزایش ظرفیت بازچرخانی آب در شهرک‌های صنعتی ایران، امسال از ۳۵ هزار لیتر بر ثانیه در سال گذشته به ۵۰ هزار لیتر در ثانیه در سال جاری افزایش خواهد یافت.

غلامی همچنین در بازدید از طرح توسعه برق رسانی به شهرک صنعتی بزرگ شیراز نیز گفت: سال گذشته معادل ۸۵۰ مگاوات برق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تامین شد که امسال توسعه ۹۳۰ مگاواتی در برنامه قرار دارد.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی جامعی نیز برای تامین کسری برق شهرک‌ها و نواحی صنعتی از طریق حمایت از ایجاد و راه اندازی مولد‌های مقیاس کوچک انجام شده است، ادامه داد: برای دستیابی به این هدف، واگذاری زمین رایگان به مساحت دو هزار متر مربع برای ایجاد هر نیروگاهی انجام گرفته است.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران حمایت از ایجاد شهرک‌های انرژی خورشیدی را از دیگر برنامه‌های سازمان برای تامین کسری برق شهرک‌های صنعتی بیان کرد و افزود: مقرر شده در هر استان یک شهرک انرژی خورشیدی احداث شود.

در این مراسم سه طرح تولیدی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز با سرمایه گذاری ۹۵۰ میلیارد ریال و اشتغال ۸۰نفر به بهره برداری رسید.

این طرح‌ها شامل واحد دانش بنیان سازنده در‌های کوره‌های ذوب فلزات، واحد تولید ظروف پلاستیکی و واحد تولید جعبه کارتن و شانه تخم مرغ است که امروز به بهره برداری رسیدند.

انتهای خبر/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *