کاهش قیمت‌ دلار چه زمانی آغاز می‌شود؟

در حالی که دلار در هفته های اخیر پی در پی رکوردهای قیمتی را می شکند، رییس کل بانک مرکزی وعده داده است که وضعیت در بازار ارز به زودی تغییر خواهد کرد.

 به گزارش ایران ریپورتس98، این روزها دلار از کانال ۱۴ هزار تومان به دلار هفده هزار تومان صعود کرده است و هنوز نوسان در بازار ارز ایران ادامه دارد.

 در حالی که برخی صرافان از افزایش محسوس تعداد خریداران ارز در روزهای اخیر خبر می دهند، همتی، رییس کل بانک مرکزی به خریداران ارز هشدار داده و تاکید کرده است اگر وارد بازار ارز می شوید ریسک این بازار را بپذیرید. اما دلیل افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر چه بود؟

 تبلیغات منفی در مورد بورس

 در حالی که بورس تهران روزهای پر خبری را پشت سر می‌گذارد، تبلیغات منفی در خصوص ریسک بالای سرمایه گذاری در این بازار برای خیلی ها نگران کننده بود و سبب شد مسیر ورود سرمایه ها به ساختمان شیشه ای حافظ تغییر مسیر داده و راهی صرافی‌های واقع در خیابان فردوسی شود.

 هر چند سرمایه گذاری ناآگاهانه در بورس تهران خطری بزرگ برای اصل سرمایه ها تلقی می شود اما شرایط بورس تهران به گونه ای است که افراد متقاضی سرمایه گذاری می توانند با مراجعه به کارگزاری ها، درخواست سبد سرمایه گذاری کرده و یا از طریق بانک ها برای سرمایه گذاری در بورس اقدام کنند.

 بر این اساس ریسک سرمایه گذاری در بورس نافی اصل سرمایه گذاری نیست کما اینکه برآوردها نشان می دهد ورود به بازار ارز و خرید ارز با هدف حفظ قدرت خرید در بلند مدت مضراتی اشکار برای کلیت اقتصاد داشته و به ریزش ارزش پول ملی دامن می زند. هر چند در این مسیر سیاستگذاری دقیق بانک مرکزی نیز ضرورت دارد.

بازار ارز

کاهش درآمدهای نفتی

 رییس کل بانک مرکزی به موضوع کاهش درآمدهای نفتی و تعطیلی سه ماهه در اثر شیوع کرونا اشاره کرده است اما با این حال صراحتا از احیای صادرات نفتی  غیر نفتی ایران خبر داده است.

 در ماه های گذشته فشار ناشی از کرونا در کنار فشار وارده تحت تاثیر از تحریم ها سبب شده است انتظارات تومی با افزایش روبرو شود اما همتی این بار نیز در صفحه شخصی خود خبر از گشایش‌های در راه می دهد.

 وی با تاکید بر اینکه مردم حق دارند سرمایه های خود را در هر بخشی به کار بگیرند، تاکید دارد، در این مسیر لازم است ریسک‌ها مد نظر قرار گیرد.

خبرهای رسیده از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز از احیای روند صادرات غیر نفتی حکایت دارد و این بدان معناست که باید انتظار افزاش درآمدهای ارزی را در ماه های پیش رو داشت. در این میان کاهش قیمت نفت و کاهش تقاضای جهانی در اثر شیوع ویروس کرونا را نباید از نظر دور داشت چرا که هر دو اتفاق در کنار تحریم‌ها سبب شده است فشار بر منابع ارزی ایران افزایش یابد اما منظور همتی از گشایش پیش رو چیست؟

 در کنار احیای صادرات نفتی و غیر نفتی، اشاره همتی به موضوع آزادسازی منابع ارزی ایران در خارج از کشور نیز بسیار قابل توجه و ردگیری است. به عبارت دیگر آزادسازی بخشی از منابع ارزی ایران می تواند محاسبات بازار ارز ایران را دگرگون نماید.

 و باز هم غول تورم

تورم در ایران سال های طولانی است که اقتصاد را آزرده کرده است. در این میان یک سر برخی تحلیل ها ردباره چرایی افزایش نرخ دلار به موضوع تورم باز می گردد. سمیعی، رییس اسبق کانون صرافان در این خصوص می گوید: تا زمانی که نرخ تورم در کشور ما با کشورهای حوزه دلار تفاوت جدی دارد، چاره‌ای نیست جز این که تفاضل دو نرخ تورم، بر نرخ ارز افزوده شود.

رییس اسبق کانون صرافان تصریح کرد: ممکن است چند روزی و یا حتی چند ماهی به ضرب تزریق بیش از تقاضا، به طور مصنوعی، قیمت‌ها را ثابت نگه داشت، ولی این کار اولا برای همیشه عملی نیست، دوما، اساسی و منطقی و صحیح هم نیست؛ چراکه باعث جمع شدن فنر قیمت شده و انرژی آن ذخیره می‌شود و در زمانی، با اندک بهانه‌ای باعث رها شدن فنر و جهش قیمت‌ها می‌شود.

 با این حال همتی معتقد است پیش بینی های تورمی بانک مرکزی نشان می دهد در این حوزه بزرگنمایی شده است.

ارزش پول ملی کاهش یافت

در این میان حریری، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز درباره چرایی این مساله گفت: به دلیل حجم بالای نقدینگی در کشور و تورم بیش از ۴۰ درصدی که بانک مرکزی اعلام کرده و رشد منفی بیش از پنج درصد اقتصادی بیانگر کاهش ارزش واقعی پول ملی است. در مقابل این کاهش ارزش هر کالا، خدمات و ارزی گران‌تر می‌شود و این طبیعی است.

حریری تصریح کرد: پارسال این موقع دلار حدود ۱۴ و ۱۵ هزار تومان بود. بانک مرکزی تورم سالیانه کشور را ۴۱ درصد اعلام کرده است و اکنون نرخ دلار بیش از ۱۷ هزار تومان است. بر این اساس می‌توان گفت حتی قیمت فعلی نیز به اندازه کافی رشد نکرده، با این حال ارزش پول ملی کاهش داشته است.

بازار ارز حالا نیمه کانال ۱۷ هزار تومان را تجربه می کند اما به نظر می رسد سرازیری قیمت ها به زودی از راه می رسد، شمارش معکوس برای تحقق وعده همتی آغاز شده است./ خبرآنلاین

نظر درباره ی: “

  1. کاهش ارزش پول ملی و روند صعودی قیمت دلار عوامل متعدد دارد که مهمترین آن سفته بازی و فساد ساختاری در بخشهایی همانند صنعت خودرو است تاثیر تحریمها بخشی از مشکلات است و عمده معضلات ناشی از مدیریت ضعیف داخلی است در هر صورت بانک مرکزی نقش موثری در نوسات ارزی و کنترل برابری پول ملی با ارزهای خارجی دارد

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *