کاهش بی‌سابقه بارندگی‌های استان فارس در ۵۰ سال اخیر؛ ۱۴ شهر در شرایط بحرانی قرار دارند

کاهش بی‌سابقه بارندگی در ۵۰ سال اخیر در استان فارس سبب شده که برخی از نقاط استان با بحران و تنش آبی روبه‌رو باشد.

به گزارش ایران ریپورتس، نشست شورای حفاظت منابع آب استان فارس با حضور دستگاه‌های مسئول برگزار شد، در این جلسه آخرین وضعیت بارش‌های استان مطرح و براساس آن اعلام شد که پیش‌بینی بارندگی در این هفته آخرین باران مورد انتظار در استان فارس است.

این در حالی است که بارندگی در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته در استان فارس کاهش بیش از 60 درصد داشته است اما بارندگی دو سال گذشته سبب ایجاد انتظاراتی در بخش کشاورزی شده است.

همچنین در این جلسه مطرح شد که از 1.5 میلیارد مترمکعب حجم سدهای فارس یک میلیارد آب قابل استفاده است که نسبت به سال گذشته 4 دهم میلیارد کاهش یافته است. در این جلسه اعلام شد که در شهریور 1400 باید 450 میلیون مترمکعب آب در سدها ذخیره باشد تا بتوان آب استان را تامین کرد.

براساس آنچه در این جلسه مطرح شد 14 شهر و 558 روستای استان فارس در شرایط بحرانی قرار دارند و در شیراز هم کمبود آب پیش‌بینی می‌شود چراکه همه دشت‌های استان با افت منابع آبی روبه‌رو هستند که سبب فرونشست در زمین‌های استان شده وتاسیسات آبرسانی را در معرض خطر قرار داده است.

 یکی از بدترین سال‌ها را در پیش داریم 

حمیدرضا دهقانی، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان فارس در این جلسه با بیان اینکه‌ یکی از بدترین سال‌ها را در پیش داریم، گفت: اگر به جای برنامه‌ریزی از استفاده درست آب تنها روی تولید آن تمرکز کنیم استان زمین می‌خورد.

وی با تاکید بر اینکه امسال بارندگی به شدت کاهش یافته اما کشاورزی در برخی از نقاط بیشتر از ظرفیت شده است، افزود: این در حالی است که مصرف آب شرب هم دو برابر شده و باید متناسب با سند سازگاری با شرایط کم آبی استان رفتار کنیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان فارس با بیان اینکه در جنوب و شرق استان به شدت با کاهش آب  مواجه هستیم، بیان کرد: در زمینه آب‌های سطحی استانداردها را مراقبت کردیم و موجودی سدهایی که آب شرب را تامین می‌کنند، نشان می‌دهد در بحث آب شرب مردم مشکلی نداریم اما عمده دغدغه ما منابع آب زیرزمینی است که سعی شده چاه‌های با کیفیت مناسب را پیش‌بینی تا در شرایط اضطرار از آنها استفاده کنیم.

   فردا پرونده بارندگی استان بسته می‌شود 

مسعود قطره سامانی، مدیرکل هواشناسی استان فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه کاهش بارش‌ها در 50 ساله اخیر بی‌سابقه بوده است، گفت: این موضوع به ویژه در شهرستان‌های جنوبی به شکل بی‌سابقه‌ای خود را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه به صورت کلی 54  درصد کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته داشتیم، افزود: با پیش‌بینی بارش فردا پرونده بارندگی استان بسته می‌شود اما بارندگی فردا جبران مافات نمی‌کند البته در کل کشور کاهش بارندگی نگران‌کننده است.

مدیرکل هواشناسی استان فارس از افزایش دما بین 1 تا 1.5 درجه بیشتر از نرمال در ماه‌های پیش رو در استان خبر داد و بیان کرد: این موضوع  در کنار کاهش بارندگی مشکلات جدی را برای استان به وجود می‌آورد.

قطره‌سامانی با بیان اینکه استان فارس هم در کاهش بارندگی و هم خشکسالی رتبه 6 کشور را دارد، عنوان کرد: بیش از نیمی از استان در وضعیت خشکسالی شدید هستند و این موضوع به ویژه در جنوب استان بیشتر دیده می‌شود.

 19 روستای شیراز در شرایط تنش آبی  

بهمن بهروزی،  مدیرعامل آبفای شیراز نیز در این جلسه با بیان اینکه شهرستان شیراز 900 هزار مشترک آب شهری و روستایی دارد، گفت: برای تابستان در شهر صدرا با تامین آب از خط دوم سد درودزن مشکل خاصی نداریم.

وی با بیان اینکه 77.5 درصد آب شیراز از منابع زیرزمینی تامین می‌شود، افزود: اگر وضعیت به همین ترتیب پیش رود کمبود 553 لیتر بر ثانیه در آب شیراز پیش‌بینی می‌شود اما اگر 10 تا 15 درصد صرفه‌جویی انجام شود امسال را می‌توانیم به صورت لب مرزی از تنش آبی عبور کنیم.

بهروزی با اشاره به افتتاح نزدیک از خط آبرسانی محراب و حل مشکل آب روستاهای سلطان آباد و اطراف آن بیان کرد: این در حالی است که 19 روستا در شهرستان شیراز دارای تنش هستند که با تانکر آبرسانی می‌شوند.

مدیرعامل آبفای شیراز با بیان اینکه با 15 حلقه چاه کشاورزی برای شرایط اضطرار قرارداد بسته شده است، عنوان کرد: اگر مجوز حفر 10 تا 15 حلقه چاه داده شود می‌توانیم تا حدی کمبود آب را جبران کنیم.

 استان فارس رکورددار حفر چاه با 600 متر عمق  

علی بوستانی، مدیرعامل آبفای استان فارس نیز با اشاره به اسامی 14 شهر در شرایط بحران آبی استان گفت: شهرهای مرودشت، کوهنجان، دهرم فراشبند، بالاده، خرامه، ارسنجان، سوریان، کره‌ای سرچهان، لامرد، گله‌دار، مهر، خرمبید و اوز در شرایط بحرانی آب قرار دارند.

وی با بیان اینکه در مرودشت سال گذشته 30 درصد جمعیت به صورت نوبت‌بندی آب داشتند، افزود: تلاش شده با انجام اقداماتی تا پایان اردیبهشت ماه بخشی از مشکل آب شهرستان مرودشت حل شود.

مدیرعامل آبفای استان فارس با بیان اینکه 19 شهر و بیش از 200 روستا نیز در شرایط تنش آبی قرار دارند، گفت: اگر شرایط به همین منوال پیش رود پیش‌بینی می‌شود که این تعداد شهر و روستای دارای به شهرها و روستاهای بحرانی اضافه شوند.

بوستانی با بیان اینکه رکورد چاه در کشور توسط استان فارس با حفر چاه به عمق 600 متر شکسته شده است، افزود: افزایش دما و کاهش بارندگی شرایط را سخت  و عدم استقبال پیمانکاران برای اجرای پروژه‌های آبرسانی نیز مشکل را مضاعف کرده است.

وی با بیان اینکه آبفای استان فارس به 20 دستگاه تانکر به صورت اضطراری نیاز دارد، بیان کرد: پیشنهاد می‌شود که دستگاه‌های نظامی و انتظامی با آبفا همکاری بیشتری داشته و بخشی از تانکرهای خود را برای آبرسانی به نقاط مختلف در اختیار آبفا قرار دهند.

 دلایل عدم موفقیت طرح ممنوعیت کشت برنج 

حسین پژمان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز در پاسخ به تاکیدات مطرح شده در جلسه برای پرهیز از کشت برنج در استان گفت: در 12 شهرستان کشت برنج داریم که برای ممنوعیت و محدودیت این موضوع براساس چهارچوب‌های تعیین شده اقداماتی در زمینه اطلاع‌رسانی انجام شده است و امسال باید تشدید شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس درباره خشکه کاری نیز تصریح کرد: در 37 مزرعه به صورت الگویی این کار انجام شده اما نتیجه مطلوب گرفته نشده و این موضوع دلایل مختلفی دارد.

وی با اشاره به دلایل عدم موفقیت خشکه کاری در استان عنوان کرد: مناسب نبودن زمان کشت، مدیریت علف‌های هرز، هزینه بالای کشت و نداشتن مزیت نسبی نسبت به دیگر شرایط کشت سبب شده که کشاورزان علاقه‌ای نسبت به این امر نشان ندهند.

پژمان بیان کرد: برای فرهنگ‌سازی کشت‌های جایگزین برنج نیز اقداماتی انجام شده اما چون درآمد این محصولات به اندازه برنج نیست استقبالی از سوی کشاورزان نمی‌شود علاوه بر اینکه برای کاهش کشت برنج در استان هیچ خدمات و تسهیلاتی به برنجکاران داده نمی‌شود. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به مشکلات موجود برای ممنوعیت کشت برنج گفت: ذائقه مردم در استفاده از برنج تولیدی استان، فرصت‌های شغلی که کشت این محصول ایجاد می‌کند در کنار مزیت نسبی و درآمدی برنج نسبت به دیگر محصولات سبب شده که اجرای طرح ممنوعیت با موفقیت همراه نباشد.

 آلودگی 15 روزه هوا از ابتدای 1400 به دلیل عدم بارش  

حمید ظهرابی، مدیرکل محیط زیست استان فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه آثار کم آبی در محیط زیست در طول زمان نشان داده می‌شود، گفت: کمبود بارندگی از ابتدای امسال تاکنون سبب شد که 15_ 16 روز هوا آلوده باشد.

وی با بیان اینکه حوزه بختگان از نظر کمبود آب دچار مشکل است، افزود: پیش‌بینی شده که 5 تا 12 هزار جوجه فلامینگو در شرق بختگان متولد شوند که البته آبی در آن حوزه وجود ندارد همین امر تلفات جوجه فلامینگوها را محتمل کرده است.

مدیرکل محیط زیست استان فارس با بیان اینکه اگر این اتفاق رخ دهد، هجمه رسانه‌ای زیادی به استان می‌شود؛ افزود: انتظاری که از سازمان آب وجود دارد این است که حقابه بختگان تامین شود تا شاهد مرگ جوجه فلامینگوها نباشیم.

انتهای پیام/

نظر دهید

ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نمی شود