پیشنهادات شورای تبیین مواضع بسیج رسانه فارس به وزیر فرهنگ وارشاد

شورای تبیین مواضع بسیج رسانه استان فارس طی نامه ای، راهکارهایی را در راستای موفقیت بیش از بیش رسانه ها به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد داد.

به گزارش ایران ریپورتس، شورای تبیین مواضع بسیج رسانه استان فارس طی نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد راهکارها و نکاتی را در خصوص موفقیت رسانه‌ها ارائه کرد.

متن نامه بدین شرح است:

جناب آقای دکتر اسماعیلی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی با سلام و احترام

با تبریک صمیمانه رأی اعتماد و انتصاب شایسته جنابعالی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد و آرزوی موفقیت و توفیق حضرتعالی در این جایگاه و مسئولیت خطیر و از نگاه همراهی و هم اندیشی و هم افزایی و تعامل حداکثری که بدون تردید، مد نظر جنابعالی است، نکاتی چند در خصوص عرصه حیاتی فعالیت رسانه‌ها و … را به استحضار می‌رساند:

۱- عرصه رسانه امروز بدون تردید، مهمترین، اثر گذارترین پرقدرت‌ترین و در عین حال خطیر ترین شناسه در مسیر توسعه است، که بارها در کلام مقام معظم رهبری مشاهده کرده‌ایم ضریب اهمیت رسانه در نگاه آسمانی ایشان تا آنجایست که در مراسم تنفیذ و اولین جلسه هیئت دولت با حضور جنابعالی بخشی از فرمایشاتشان را به این مقوله اختصاص دادند بزرگان و فلاسفه معاصر کنونی جهان هزاره سوم را هزاره رسانه‌ها و ارتباطات دانسته و آنها را ابرقدرت‌های قرن جدید می‌دانند. وقوف بی تردید جنابعالی به تأثیر بالای نقش رسانه و همراهی آنان به عنوان مهمترین عامل در تحقق اهداف توسعه‌ای کشور در طول مدت زمان ارائه برنامه‌ها و… بارقه‌های امید به تحول و ارتقا جایگاه رسانه و فعالین عرصه رسانه‌ای کشور را بارور ساخت!

۲- براین باوریم که اولویت اول و اساسی برای موفقیت در این مسیر ارزشمند، صیانت از جایگاه ارزشمند رسانه و فعالین آن می‌باشد که بر اساس این باور، آموزش و پژوهش و به روز بودن دانش رسانه‌ای و دروازه بانی تخصصی فعالین آن اعم از خبرنگاران، نویسندگان، عکاسان خبری و… نخستین گام است! جناب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی! ورود به عرصه هر گونه فعالیتی در همه گروه‌ها و رده‌های شغلی و… نیازمند داشتن حداقل‌های تخصصی است، بر این اساس شرط داشتن حداقل‌های تخصصی برای فعالیت‌های رسانه‌ای را می‌توان در قالب آئین نامه‌ای جامع و مدوّن، اجرایی نمود!

۳- بدون تردید اگر فرمان ۸ ماده‌ای رهبر فرزانه انقلاب در خصوص مبارزه با فساد توسط مسئولین بدرستی انجام گرفته امروز شاهد حجم قابل توجه فساد و پرونده‌های مرتبط با آن و متأسفانه هزینه بالای فرهنگی و اجتماعی وقوع آن نبودیم! جدا از وظایف دستگاه‌ها و نهادهای قانونی که وظیفه پیشگیری، پی گیری، نظارت و… برخورد با فساد را بر عهده دارند، رجاء واثق داریم که ارتقا و حمایت از جایگاه رسانه‌ها و خبرنگاران و فعالین رسانه‌ای در نظارت آگاهانه و هوشیارانه و توأم با سلامت عمل، به عنوان نماینده مستقیم و بی واسطه افکار عمومی و دیده بانی امین، صادق و مؤثر در پیشگیری و مبارزه با فساد و ترویج فرهنگی لازم، ضرورت امروز کشور خواهد بود!

۴- در مدت دو سال از وقوع اپیدمی ویروس کرونا که تمام جهان و نیز کشور و مردم عزیزمان را درگیر تبعات مختلف آن نموده است، بخش رسانه و فعالین آنها که طبیعتاً ماهیتی عمومی دارند، متأسفانه دچار آسیب‌های جدی و عمدتاً اقتصادی شده‌اند که در بیان این آسیب حداکثری، رسانه‌ها و فعالین آنها، دچار مظلومیتی و خسارتی مضاعف شده‌اند و حمایت فوری و عاجل از آنها ضرورتی بر حق و… است که استدعا داریم رسیدگی به این مهم را در اولویتی خاص قرار دهید!

۵- حمایت از فعالین رسانه‌ای که بعضاً به لحاظ ماهیت کار اطلاع رسانه‌ای و بدون نیت سو از سوی نهادها و دستگاه‌های اجرایی و دیگر بخش‌ها مورد پیگیری قضائی قرار می‌گیرند و نیز پیگیری حضور مؤثرتر نمایندگان رسانه‌ها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی قانونی رسانه‌ها، در هیئت منصفه دادگاه‌های مطبوعات دیگر درخواست جامعه رسانه‌ای کشور از حضرتعالی است.

۶- وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، صیانت از امنیت شغلی خبر نگاران و دیگر فعالین رسانه‌ها را از جنابعالی به عنوان متولی اصلی و قانونی و اجرایی جامعه رسانه‌ای کشور مجدانه خواستاریم، معاونت محترم مربوطه را بطور ویژه در این خصوص موظف فرمائید.

۷- تقویت جایگاه تشکل‌های غیر دولتی و صنفی رسانه‌ای، فارغ از هر نوع سلیقه و دیدگاه و منشی (که بدون تردید معتقد و ملتزم به اصول قانون اساسی و نظام مقدس جمهوری اسلامی، این خون بهای شهیدان والامقام و میراث ارزشمند امام راحل (ره) می‌باشند) را از جنابعالی انتظار داریم.

قطعاً تقویت تشکل‌های صنفی رسانه‌ای، باعث خواهد شد از یک سو جنابعالی یاورانی امین، صادق و مطلع به همراه داشته باشید و از سوی دیگر جامعه رسانه‌ای کشور احساس واقعی حمایت، تعامل و ارتباط حداکثری با وزیر خود داشته باشند؛ تعاملی که قطعاً ثمرات و محصولات ارزشمندی برای سه ضلعی، رسانه، وزرات ارشاد و مردم شریفمان به ارمغان خواهد آورد!

پیشنهادات:

۱. تشکیل نظام صنفی رسانه

۲. راه اندازی تشکیلات جدید برای عملیات رسانه‌ای در خاک دشمن به زبان جامعه هدف

۳. راه اندازی باشگاه خبری ذیل خبرگزاری‌های رسمی به منظور آموزش و تربیت و کیفی سازی تخصصی فعالان رسانه

۴. تقوبت زیرساخت‌های رسانه‌ای با استفاده از استارتاپ های فعال در ابن حوزه

۵. افزایش اختیارات معاونت مطبوعاتی در حمایت از رسانه‌ها

۶. افزایش شوراهای حل اختلاق رسانه‌ها برای جلوگیری ار پرونده‌های قضائی و بار پاسخگویی دولت

۷. کمک به تحقق جبهه واحد رسانه‌ای

۸. مجوز دار کردن کانال‌ها و صفحات با عضویت‌های بالا

۹. قرار گرفتن بسیج رسانه در ردیف مراجع استعلامی جهت صدور مجوز رسانه

سربلندی روز افزون جنابعالی در مسیر خطیر فرهنگ ایران اسلامی عزیز را از درگاه پروردگار متعال آرزومندیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *