مرگ فلامینگوها در بختگان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس در واکنش به احتمال مرگ فلامینگوهای بختگان گفت: حقابه تالاب بختگان به میزان ۵۵ میلیون متر معکب در پاییز رهاسازی شده و دیگر امکان رهاسازی مجدد وجود ندارد.

به گزارش ایران ریپورتس، دریاچه و تالاب بختگان در فاصله حدود 200 کیلومتری شرق شیراز در شهرستان نی‌ریز از دریاچه‌های ایران در استان فارس است که تا قبل از بارندگی‌های اخیر کاملا خشک شده بود. این دریاچه زیستگاه زمستانه پرندگان مهاجر از روسیه، دشت های سیبری و برخی از مناطق دیگر کشورمان است.

در سال‌های پر بارش انواع فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی و غاز در این منطقه فرود آمده و زمستان گذرانی می‌کنند.  فلامینگوها مطابق هر سال امسال نیز در تالاب بختگان جوجه آوری داشتند، این پرندگان از اواخر اسفندماه در تالاب بختگان کلنی‌های جوجه آوری را تشکیل دادند و بیم آن می‌رود با توجه به شرایط خشکسالی سال جاری تلفات قبل از رسیدن به زمان پرواز با آمار بالایی اتفاق بیفتد.

و حالا جمعی از دوستداران محیط زیست در واکنش به خطر نابودی هزاران جوجه فلامینگو در دریاچه بختگان استان فارس، با ایجاد کارزار نجات فلامینگوها در نامه‌ای به وزیر نیرو خواستار گره گشایی و رهاسازی آب از منابع بالادستی برای نجات فلامینگوها شدند.

به گفته حمید ظهرابی مدیر کل محیط زیست استان فارس، به دلیل بی آبی، خطر مرگ در تلاب بختگان بالغ بر 5 تا 12 هزار جوجه فلامینگو را تهدید می‌کند و در صورت وقوع این اتفاق، فارس شاهد بازخوردهای منفی خواهد بود.

وی می‌گوید: خشکسالی‌های چند سال اخیر در استان فارس باعث خشک شدن بیش از گذشته تالاب‌ها شده و چنانچه نتوانیم به خوبی حقابه بختگان را تأمین کنیم مشکلات ایجاد می‌شود که یکی از دلایل مشکل تأمین آب دریاچه بختگان، وجود زمین‌های معتدد کشاورزی در بالادست این تالاب بین‌المللی است بنا بر این باید پیش از برداشت آب توسط کشاورزان، آب مورد نیاز به دریاچه بختگان وارد شود.

ظهرابی معتقد است که اصولی‌ترین راه نجات این پرندگان مهاجر با ارزش تخصیص حق آبه تالاب است و تخصیص حق آبه مشخص به تالاب بین المللی بختگان و احیا این زیستگاه ارزشمند که از وظایف قانونی وزارت نیرو است، مهمترین اقدام برای حفاظت از گونه‌های وابسته به تالاب و نجات کشاورزی در پایین دست حوضه است.

این مقام مسئول با ابراز تاسف از تلفات سال‌های قبل جوجه فلامینگوها، گفت: پارسال به علت افزایش بارندگی و رهاسازی بخشی از حق آبه، تلفات کاهش چشمگیری داشت و در حد نرمال بود اما امسال علی رغم رهاسازی حقابه، به دلیل کاهش شدید بارندگی، که در پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده و در برخی شهرستان‌های مجاور تا حدود هشتاد درصد کاهش بارندگی هم ثبت شده است، وقوع بحران در این زمینه قابل پیش بینی بود.

ظهرابی تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با استمرار پایش‌های روزانه، کارگروهی متشکل از اساتید دانشگاه شیراز، کارشناسان محیط زیست و سمن ها، تشکیل و برنامه نجات بخشی اضطراری فلامینگو‌ها را در دست اجرا دارد.

وی بیان کرد: بر اساس نتایج مطالعات، تجربیات سال‌های قبل و همفکری انجام شده با متخصیصن، بهترین روش مداخله، رساندن آب به نزدیکی جوجه ها، با کمترین اغتشاش، مزاحمت و شلوغی خواهد بود که همین طرح مداخله‌ای در دست اقدام است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: مانوری نیز با مشارکت سمن‌ها برای تمرین نجات بخشی فلامینگو‌ها انجام شده است، اما اصولی‌ترین راه نجات این پرندگان مهاجر با ارزش تخصیص حق آبه تالاب است.

ظهرابی ادامه داد: با وجود مکاتبات و مذاکرات متعدد با شرکت آب منطقه‌ای و درخواست پیشگیری از این اتفاق به وسیله رهاسازی آب محیط زیستی هنوز اقدامی صورت نگرفته است و که امیدواریم  این سازمان و مسئولین مربوطه به موقع به وظیفه قانونی و انسانی عمل کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس امروز در واکشن به احتمال مرگ فلامینگوهای بختگان گفت: حقابه تالاب بختگان به میزان 55 میلیون متر معکب در پاییز رهاسازی شده و دیگر امکان رهاسازی مجدد وجود ندارد.

حمیدرضا دهقانی در پاسخ به خواسته فعالان محیط زیست، اعلام کرد: بحث مهاجرت فلامینگوها به تالاب بختگان و الزام به رهاسازی حقابه این تالاب از سد درودزن به منظور حیات این پرندگان مهاجر در حالی مطرح می‌شود که این حقابه در پاییز سال قبل مطابق با مصوبه شورای آب کشاورزی استان به تالاب بختگان سرازیر شده است.

وی اظهار کرد: با این حال اگر در شرایط مناسب آبی بسر میبردیم و با مشکل بحران آب روبرو نبودیم، با توجه به اهمیت محیط زیست، مجددا حقابه دیگری را به تالاب بختگان اختصاص می‌دادیم؛ و این یکی از اثرات شوم خشکسالی است که وزارت نیرو و شرکت‌های آب منطقه‌ای در خصوص آن از مدتها قبل هشدار داده بودند. 

مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس افزود: متاسفانه بحران آب، ما را در شرایطی قرار داده است که اولویت تخصیص آب را به بخش شرب اختصاص دهیم و لذا امکان رها سازی مجدد میسر نیست. 

 انتهای پیام/

نظر دهید

ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نمی شود