غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در فارس آغاز شد/ پیشگیری از معلولیت ۳۶۰ هزار کودک در کشور

آیین افتتاحیه برنامه غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در فارس با حضور معاون پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی کشور برگزار شد.

غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در فارس آغاز شد/ پیشگیری از معلولیت ۳۶۰ هزار کودک در کشور

به گزارش ایران ریپورتس، معاون پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی کشور امروز در آیین افتتاحیه طرح غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال گفت: هر چند در دو سال گذشته مهدهای کودک فعالیتی نداشتند اما با آموزش به مراکز مثبت زندگی تحت نظارت بهزیستی و استفاده از پایگاه آنان گامی مهم در غربالگری برداشته ایم.

افروز صفاری فرد ضمن تاکید بر اثربخشی این طرح گفت: ذکر این نکته ضروری است که با اجرای طرح غربالگری، از معلولیت ۳۶۰ هزار کودک در کشور جلوگیری شده که این روند کمک زیادی به تحکیم بنیان خانواده نموده است.

  محمدرضا هوشیار، سرپرست بهزیستی فارس نیز در این مراسم با بیان اینکه سن طلایی تشخیص و درمان تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ سالگی است، افزود: در این بیماری چشم های کودک کاملاً سالم به نظر می‌رسد اما دید کافی وجود ندارد و عدم تشخیص و درمان منجر به نابینایی و کم بینایی کودک خواهد شد.

او در ادامه پشتوانه طرح غربالگری را اجتماع عنوان کرد و گفت: باید مشارکت حداکثری خانواده‌ها برای شرکت در این طرح جلب گردد تا از ایجاد معلولیت بینایی در کودکان پیشگیری شود.

هوشیار افزود: این برنامه کشوری در سراسر استان فارس اجرا می گردد و در حال حاضر ۲۹۰  پایگاه ثابت و سیار برای مراجعه والدین و کودکان در نظر گرفته‌ایم.

سرپرست بهزیستی فارس بیان کرد: والدین کودکان ۳ تا ۶ سال با مراجعه به مراکز مثبت زندگی در بهزیستی فارس می‌توانند کودکان خود را مورد غربالگری بینایی قرار دهند.

هوشیار میزان شیوع جهانی تنبلی چشم را ۲ تا ۷ درصد عنوان نمود و گفت:  میزان شیوع این بیماری در کشور ما ۱/۴ درصد است.

سرپرست بهزیستی فارس اظهار داشت: در مراکز مثبت زندگی بهزیستی فارس معاینه چشم با Eچارت و دستگاه اپتیک پلاس انجام می‌شود و در صورت نیاز کودک به بینایی سنج و در مرحله بعد چشم پزشک ارجاع خواهد شد

در ادامه این مراسم زهرا اثنی عشری، سرپرست معاونت امور توسعه پیشگیری بهزیستی فارس گفت: سال‌گذشته ۱۲۸ هزار کودک در ۱۸۶ پایگاه غربال شدند که قریب به 3 هزار نفر مورد مشکوک و مورد بررسی قرار گرفتند.

او با اشاره به اینکه روز ۲۵ اردیبهشت روز خانواده است، افزود هم زمانی آیین افتتاحیه برنامه کشوری غربالگری بینایی با این روز را به فال نیک میگیریم چرا که نقش والدین در همراهی کودکان به متظور اجرای طرح تنبلی چشم بسیار عمیق و گسترده است.

انتهای پیام/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *