دبیرخانه شورای عالی گردشگری و زیارت استان به اتاق بازرگانی فارس واگذار شود

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس، تشکیل شورای‌عالی گردشگری را اقدامی مثبت ارزیابی و پیشنهاد کرد که دبیرخانه این شورا به اتاق بازرگانی واگذار شود.

سهراب شرفی در جلسه کمیسیون گردشگری و کسب و کار‌های وابسته اتاق بازرگانی فارس، گفت: پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی گردشگری و زیارت فارس با هدف همفکری و مشارکت بخش خصوصی در تصمیم گیری ها، احصاء مشکلات موجود و ارائه راهکار‌ها برای حضور فعال‌تر بخش خصوصی در توسعه گردشگری استان و فعال کردن بیشتر بخش خصوصی در حوزه گردشگری استان به پارلمان بخش خصوصی استان ارائه شده است.

او با تاکید بر اینکه صنعت گردشگری یکی از مزیت‌های اصلی اقتصاد فارس است، گفت: این اقدام در راستای همگرایی و توسعه استان، رشد و توسعه صنعت گردشگری فارس است که می‌تواند نوید بخش فعالیت و پویایی این بخش خواهد بود.

شرفی با گلایه از کم‌توجهی به سرمایه گذاری در بخش گردشگری فارس، گفت: نگاه مدیران بخش‌های مختلف برای ایجاد شرایط سرمایه گذاری در صنعت گردشگری و صنایع دستی استان حائز اهمیت است، اما متاسفانه برخی از مدیران ما نگاه حمایت از سرمایه گذاری را اولویت نمی‌دانند.

او، اخذ استعلام‌های فراوان از نهاد‌ها و ارگان‌های دولتی را از مشکلات سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری فارس بیان و ضمن یادآوری اینکه بسیاری از این استعلام‌ها ضروری نیست، گفت: در مناطقی که کاربری گردشگری دارد نیز بسیاری از این استعلام‌ها غیرمنطقی، بدون کاربرد و مازاد است.

شرفی با یادآوری اینکه اصلاح روند اخذ استعلام‌ها برای هر گونه فعالیت گردشگری در شهر‌های مختلف استان باید توسط شورای شهر و شهرداری انجام شود، به بهبود فضای کسب و کار از طریق اشتغال در بخش خدمات اشاره کرد.

او گفت: استان فارس به دلیل شهرت در بخش گردشگری می‌تواند بخش خدمات این حوزه را بیش از پیش فعال کند و فرصت‌های شغلی جدیدی در حوزه گردشگری ایجاد کند که در نهایت موجب اشتغال آفرینی و ارزش آفرینی اقتصادی بیشتر استان می‌شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی استان فارس گفت: بعد از رکود چند ساله اخیر حوزه گردشگری، نیاز است فعالان صنعت گردشگری مطالبه گری خود را جهت پویایی این حوزه و ایجاد فرصت‌های شعلی و حفظ شغل‌های موجود در حوزه گردشگری اعلام کنند.

او از پیش‌بینی برنامه‌هایی نظیر همایش، جلسات هم اندیشی و عملیاتی کردن وعده‌های داده شده در حوزه‌های صنایع دستی با کمیسیون‌های تخصصی اتاق برای سال جاری توسط کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی فارس خبر داد.

نایب رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کار‌های وابسته اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: با توجه به آغاز به کار شورای عالی گردشگری در استان و پیش بینی ۵ کمیته زیر مجموعه (شامل: کمیته میراث فرهنگی، کمیته گردشگری سلامت، کمیته گردشگری زیارت، کمیته صنایع دستی و کمیته گردشگری عمومی) جای خالی کمیته سرمایه گذاری و حمایت از زیر ساخت‌ها محسوس خواهد بود که میتوان پیشنهاد مذکور را به شورای عالی گردشگری عنوان کرد.

احمدرضا نقیب‌زاده گفت: در اسفند ۱۴۰۰ مرجع صدور مجوز مجتمع‌های بین راهی توسط هیات مقررات زدایی کشور از اداره کل راهداری به وزارت میراث فرهنگی منتقل شد که با توجه به عدم زیر ساخت‌های قانونی در وزارت میراث تدوین نشده که موجب بلاتکلیفی سرمایه گذاران شده است.

نقیب‌زاده گفت: در خصوص تسهیلات و مشوق‌های سرمایه گذاری‌ها در بخش گردشگری متاسفانه در شورای پنجم شورای شهر مصوبه‌ای صادر شده تحت عنوان سیاست‌های تشویقی و توسعه زیر ساخت‌ها عوارض برای تاسیسات گردشگری تعریف شده که نیازمند بررسی مجدد مصوبه و یا ابطلال آن است.

در این جلسه سایر اعضای کمیسیون به مواردی از جمله پیگیری موضوع پلیس گردشگری در نزدیکی سایت‌های گردشگری برای نظارت ترافیکی و جلوگیری از بی نظمی‌های رفت و آمد و صیانت از گردشگران در همه ایام سال، ایجاد زیر ساخت مناسب جهت طراحی اپلیکیشن راهنمای اماکن گردشگری و ارائه خدماتی همچون گردشگری سلامت بصورتی که گردشگر با ورود به مبادی ورودی شهر شیراز از طریق ارسال پیامک حاوی لینک، ایجاد کانتر و دکه راهنمای گردشگری در خیابان‌های پرتردد، توجه به جلوه بصری در مبادی ورودی شهر و جلوگیری از فعالیت اماکن نگه داری دام و عرضه گوشت گرم و جمع آوری توسط شهرداری (زیباسازی ورودی شهر شیراز)، کمبود مجتمع خدمات بین راهی در استان با توجه به بیشترین مسیر جاده‌ای فارس در کشور، ایجاد حلقه ارتباطی بین عرضه کنندگان محصولات سالم غذایی با مراکز پذیرایی و رستوران‌های سطح شهر و هتل‌ها جهت برطرف ساختن نیاز‌ها (اتحادیه رستورانها)، فرهنگ سازی در سازمان‌ها و ارگان‌ها در خصوص استفاده از محصولات و صنایع دستی استان جهت اهدا به مدعوین در راستای تقویت بنیه تولید صنایع دستی استان، پیشنهاد عرضه مراکز صنایع دستی در مناطق گردشگری پرداختند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *