خشکسالی در استان فارس تمام نشده است

مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس با اشاره به افزایش چشمگیر بارش‌ها در استان گفت: سدهای استان فارس با توجه به بارش‌های اخیر ۹۳ میلیون متر مکعب نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش حجم داشته‌اند.

افزایش چشمگیر بارش‌ها و آبگیری مطلوب سدها در استان فارس/ خشکسالی تمام نشده است

به گزارش ایران ریپورتس، بدری در گفتگو با فارس با بیان اینکه میزان بارش های استان فارس امسال نسبت به سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است، اظهار داشت: میانگین بارندگی کل استان فارس در سال آبی جاری (یک مهر ۱۴۰۱ الی ۳۱ شهریور۱۴۰۲) تا امروز، ۱۸۰ میلیمتر است که نسبت به میانگین بلند مدت مشابه ۵۴ ساله استان؛ که ۱۴۶ میلیمتر بوده و همچنین نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۵۳ میلیمتر بوده افزایش چشمگیری داشته است. 

وی با اشاره به سامانه بارشی اخیر بیان کرد: بارندگی های امسال در منطقه غرب و شمال غرب استان فارس به نسبت بیشتر بود و کمترین بارندگی ها در جنوب شرق استان اتفاق افتاد که سامانه بارشی اخیر مقداری از این اختلافات پراکندگی بارش را جبران کرد.

او گفت: همچنین بیشترین میزان بارندگی در بارش های اخیر مربوط به نورآباد با ۷۲ میلیمتر و کمترین میزان در سوریان بوانات با ۱۱ میلیمتر است. 

مدیر عامل آب منطقه ای فارس با اشاره به افزایش میزان حجم سدهای استان فارس نیز عنوان کرد: در استان فارس ۹ سد با حجم‌ کلی ۲۹۳۶ میلیون متر مکعب در حال بهره برداری است که ۱۴۵۰ میلیون متر مکعب یعنی نزدیک  ۵۰ درصد حجم سدها پر شدگی دارند ولیکن با لحاظ حجم پایداری، میزان آب قابل برنامه ریزی و استفاده ۴۰ درصد است.

بدری افزود: امسال سدها با توجه به بارش‌های اخیر؛ ۹۳ میلیون متر مکعب نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش حجم داشته اند.

او ادامه داد: سامانه بارشی اخیر حدود بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدها ذخیره کرد که بیشترین میزان حجم آب مربوط به سد درودزن، سد سلمان فارسی و سد ملاصدرا است که بخشی از آب ذخیره شده در آنها برای تامین آب شرب استفاده می شود.

وی اظهار داشت: درحال حاضر میزان آبهای پشت سدهای استان فارس نسبت به کشور در بخش تامین آب شرب نقاط جمعیتی؛ وضعیت مطلوبی دارند و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

بدری با بیان این که سامانه بارشی اخیر وضعیت نسبتاً مطلوبی از ذخایر آب ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: درست است که سامانه های اخیر وضعیت نسبتاً مطلوبی از ذخایر آب را ایجاد کرده اما به این معنا نیست که خشکسالی را پشت سر گذاشته ایم؛ لذا از مردم خوب استان خواهشمندم در تمامی مصارف به خصوص بخش شرب و بخش کشاورزی  بهینه مصرف کردن را در برنامه خود قرار دهند.

پایان پیام/

Leave a Reply

Your email address will not be published.