بهره مندی ۳۶ روستا از آب آشامیدنی در طرح جهاد آبرسانی فارس

رئیس سازمان بسیج سازندگی فارس از بهره مندی ۳۶ روستا از آب آشامیدنی در طرح جهاد آبرسانی استان خبر داد.

اسماعیل قزل سفلی سه‌شنبه ۱۸ بهمن در گفت‌وگو با خبرنگاران بیان کرد: طی سال‌های اخیر کشور ایران و بویژه فارس با مشکلات خشکسالی روبرو بوده و با توجه به شرایط جغرافیایی از جمله قرارگیری در مدار گرم و خشک و کاهش نزولات آسمانی مشکلات زیادی در حوزه آب به وجود آمده و اقدامات اجرایی سریع در رفع این مشکلات لازم و ضروری است.

او افزود: دولت سیزدهم با همکاری قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) ، وزارت نیرو و آب و فاضلاب کشور در جلسات هم اندیشی به دنبال رفع مشکلات آب آشامیدنی و روستایی بودند. دولت که برنامه های خود را بر اساس مسئله محوری قرار داده و به دنبال راهکار موفقیت آمیزی بود.

قزل سفلی اظهار کرد: از طرفی طی سال‌های اخیر گروه‌های جهادی در سیستان و بلوچستان تجربه خوبی در این زمینه داشتند و در آن منطقه بحرانی اقدام به یک کار تخصصی مبنی بر آبرسانی به روستاها را انجام داده بودند این تجربه موفق گروه‌های جهادی و آن تفکر مسئله محوری باعث شد تا دولت اجرای طرح بزرگ جهاد یا بسیج آبرسانی به ۷۱۲۳ روستای کشور را پیشنهاد دهد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی فارس با اشاره به اینکه این طرح بزرگ در واقع بزرگترین طرح آبرسانی در طول تاریخ انقلاب اسلامی است، عنوان کرد: نزدیک به ۳۷۲ روستای فارس نیز شامل این طرح می‌شود و در واقع روستاهایی انتخاب شده که علاوه بر مشکلات زیاد در حوزه آب، پروژه آبرسانی آنها نیز نیمه تمام رها شده بود و در واقع بین آن روستاها نزدیک به ۲۶۷ روستا با تنش آبی مواجه بودند. در برخی از این روستاها این بحران آبی به حدی بود که باعث نارضایتی‌ها و اعتراضات شدید اجتماعی شده بود و تجمعات و مطالبه‌گری‌های متعددی در این خصوص برپا شده بود، چرا که برخی از این روستاها در نیمی از سال از طریق تانکرهای سیار آبرسانی خدمات به آنها ارائه می‌شد و از داشتن آب لوله کشی مداوم محروم بودند.

او با بیان اینکه در اردیبهشت ماه سال جاری طرح جهاد آبرسانی به این روستاها آغاز شده، افزود: با اتمام این طرح مشکل آب ۳۰۴ هزار نفر از ساکنان این منطقه رفع می‌شود پروژه‌ای که باید طی ۳۰ ماه به پایان برسد اما با اراده و تلاش جهادی پیش ‌بینی می‌شود ظرف کمتر از یک سال مشکل بسیاری از این روستاها مرتفع شود. البته این مهم در صورتی تحقق خواهد یافت که تامین منابع مالی دچار وقفه نشود.

جانشین قرارگاه محرومیت زدایی در خصوص جزییات این طرح آبرسانی گفت: طرح جهاد آبرسانی در استان فارس در قالب ۴۵ پروژه انجام خواهد شد که ۱۱ مورد آن تک روستایی و ۳۴ پروژه به صورت مجتمع‌های آبرسانی چند روستایی است و احجام مختلفی هم در این طرح‌ها انجام میشود که شامل۵۴۳ کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع، حفر ۱۲ حلقه چاه عمیق، ۱۶ مورد کف شکنی ۱۷ مورد تست پمپاژ، ۲۴ تجهیز چاه، ۴۸ برق رسانی و احداث ۵۵ باب مخزن است.

قزل سفلی ادامه داد: خوشبختانه تاکنون این پروژه بزرگ بیش از ۶۰ درصد پیشرفت داشته و طبق برنامه‌ریزی‌ها باید به پیشرفت ۳۴ درصدی می‌رسید اما آن همت و تلاش جهادی و اقدامات فنی و مهندسی جهادگران باعث شد تا بیش از دو برابر از برنامه زمانبندی کار جلوتر باشد. حتی اگر نقشه‌های آبرسانی و اعتبارات به درستی در اختیار جهادگران قرار می گرفت این امکان وجود داشت تا این پیشرفت کار نیز بیشتر باشد.

او خاطرنشان کرد: خوشبختانه جهادگران به آن توانمندی تخصصی رسیده‌اند که هم اکنون می‌توانند تمام کارهای مربوط به آبرسانی را از مطالعات و اجرا تا نظارت را به خوبی انجام دهند و این بدان معناست که توان جهادگران در حوزه تخصصی بالاست که می‌تواند به عنوان یک بازوی کمک کننده در کنار دستگاه‌های تخصصی دولت قرار بگیرد.

قزل سفلی در پایان بیان کرد: در دهه مبارک فجر و در مرحله دوم بهره برداری از پروژه‌های طرح جهاد آبرسانی ۱۰ پروژه در ۷ شهرستان انجام شد.

انتهای پیام

Leave a Reply

Your email address will not be published.