ایزدی: ضرورت بستر سازی و معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی های فرش دستباف استان فارس به بازارهای داخلی و خارجی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس از ضرورت بستر سازی و معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی های فرش دستباف استان فارس به بازارهای داخلی و خارجی خبر داد.

به گزارش ایران ریپورتس، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس به اتفاق معاونین وتعدادی از کارشناسان این حوزه از کارگاه  فرش دستباف و هنر دست، خانم عشرت بهمن نژاداز ایل قشقایی ‌در جایدشت شهرستان فیروز آباد بازدید ضمن آشنایی با توانمندی، ظرفیت و پتانسیل مجموعه فعالیت های این هنرمند درچرخه ی تولید فرش دستباف نیز مسایل و مشکلات را بررسی همچنین جهت مرتفع شدن مشکلات، راهکار و تصمیمات اجرایی اتخاذ نمود.

وی با بیان اینکه این هنرمند بنام فرش دستباف استان ناکنون علاوه برثبت تعداد ۸ گره قالی ، فرشهای هنری، کم نظیری از حیث طرح ، نقشه و کیفیت تولید نموده اند، گفت:ضرورت دارد؛ با هم افزایی سایر دستگاهها شرایطی فراهم گردد تا بستر لازم جهت ایجاد فضای مناسب تولید و آموزش برای اشتغالزایی بیشتر این هنر صنعت صورت پذیرد.
حمید رضا ایزدی با تاکید بر ارتقاء توان تولید و برند سازی در تولید فرش دستباف در استان فارس اظهار داشت : ضروری است ، جهت ایجاد ثبات، تقویت تولید، توسعه صادرات  این کالای ملی و حضور موثر در بازارهای داخلی و خارجی فرش دستباف فارس به نام استان برند سازی و نشان تجاری به نام فرش استان ثبت گردد.
ایزدی اضافه کرد: هنر صنعت فرش دستباف یکی از فعالیت های اشتغالزا با سرمایه و هزینه کرد پایین نسبت به دیگر مشاغل و صنایع  می باشد که در کاهش بیکاری و افزایش اشتغال  جوانان ، بانوان خانه دار به ویژه در روستاها موثر است.
وی با اشاره به ارز آوری بالای فرش دستباف و اینکه بخش قابل توجهی از تولیدات فرش دستباف فارس جنبه صادراتی داردبیان داشت: استان پهناور فارس ظرفیت بزرگی در حوزه فرش دستباف دارد به نحوی که مرغوبترین و با کیفیت ترین فرش دستباف در طرح ها و نقشه های مختلف توسط بافندگان استان تهیه، تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می گردد.
رییس سازمان صمت فارس تصریح کرد: حفظ، احیا و رونق بخشیدن به هنر صنعت چند هزار ساله فرش دستباف فارس به عنوان میراث فرهنگی ماندگار این استان در طرح ها و نقش های متعدد و رنگ های طبیعی از جمله مزیتهای مهم این هنر صنعت می باشد.
گفتنی است: شهرستان فیروزآباد بالاخص روستای جایدشت یکی از مهم‌ترین مراکزتولید فرشهای دستباف نفیس در استان و کشور است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *