اهمیت راهبردی پدافند غیر عامل در شهرک های صنعتی فارس

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس بیان کرد: زیرساخت‌های ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی را مورد بازنگری قرار داده و در این راستا برنامه‌هایی تدوین کرده‌ایم که در دست اقدام است.

معاون صنعت، تجارت و صنایع دفاعی سازمان پدافند غیر عامل کشور با همراهی مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس و مدیر کل پدافند غیرعامل استان از شهرك صنعتي بزرگ شيرازبازدید و در جلسه با فعالان صنعتي بر لزوم رعايت الزامات پدافند غير عامل در بخش صنعت تاكيد كرد.
امیر سرتیپ علی ملک ،معاون صنعت، تجارت و صنایع دفاعی سازمان پدافند غیر عامل کشور با بيان اينكه شهرك هاي صنعتي با توجه به ويژگي هايي نظير استقرار واحد هاي توليدي و صنعتي و حضور سرمايه هاي انساني فعال در صنايع از اهميت بالايي در موضوع پدافند غير عامل برخوردارند گفت:رعايت الزامات پدافند غير عامل با هدف مصونيت بخشي و حفاظت و صيانت از سرمايه گذاري ها و جان افراد شاغل در مجموعه هاي صنعتي در اولويت قراردارد.
وي با اشاره به نقش مهم واحد هاي توليدي و صنعتي در اقتصاد كشور گفت:تداوم توليد و حفظ سرمايه انساني در برابر تهديدات و مخاطرات در حوزه پدافند غير عامل در شهرك هاي صنعتي از اهميت ويژه اي برخوردار است .
ملك با اشاره به فعاليت برخي واحدهاي صنعتي خطرزا بويژه در صنايع شيميايي در شهرك هاي صنعتي گفت: به همين دليل نيز رعايت حداكثري الزامات و ملاحضات پدافند غير عامل در شهرك هاي صنعتي مورد تاكيد جدي سازمان پدافند غیر عامل کشور است و به دنبال الگوي مصون سازي شهرك هاي صنعتي از منظر پدافند غير عامل هستيم .
معاون صنعت، تجارت و صنایع دفاعی سازمان پدافند غیر عامل کشور در ادامه با تاكيد بر لزوم تعيين فرماندهي يكپارچه درهنگام حوادث و مخاطرات گفت:از برنامه هاي اين سازمان شناسايي عناصر ،افراد و سازمان هاي مرتبط با مديريت شرايط اضطراري و تعيين فرماندهي واحد با هدف ايجاد هماهنگي بين اجزاي دخيل در مديريت حوادث است.
ملك برگزاري رزمايش ها با هدف شناسايي نقاط ضعف و قوت و رفع آنها را از ديگر برنامه هاي سازمان پدافند غیر عامل کشور بيان كرد.
مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس نیز با اشاره به اهمیت راهبردی پدافند غیرعامل گفت: شهرک‌های صنعتی جزو تاسیسات حساس و زیربنایی کشوری به شمار می‌روند و رعایت الزامات پدافند غیرعامل یک اولویت است.
سید مسعود عظیمی افزود: تلاش برای حفظ امنیت و ارتقای ضریب ایمنی شهرک‌ها نواحی صنعتی ضروری و نحوه اجرای پدافند غیرعامل در شهرک‌ها و واحد‌های تولیدی و صنعتی مستقر نیز حائز اهمیت است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس تصریح کرد: با پیش‌بینی و رعایت موارد لازم در رابطه با ساخت‌وسازها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در اجرای سیاست‌ها و روش‌های پدافند غیرعامل تلاش ویژه‌ای شده است.
وی با بیان اینکه مراحل مختلف ساخت و ساز طرح های صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی با نظارت کامل ناظران سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام می شود گفت:در این زمینه با تفاهم نامه منعقد شده با نظام مهندسی ساختمان استان و با اعمال نظارت های مستمر ،در تلاشیم طرح های صنعتی در دست اجرا با کیفیت مناسب و بر اساس آخرین استانداردها انجام شود .
مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس با بیان اینکه اصل پیشگیری و انجام اقدامات پیشگیرانه به منظور مقابله با حوادث و تهدیدات در اولویت برنامه‌های کمیته پدافند غیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس قرار دارد، افزود: در این زمینه علاوه بر الزامات قانونی نظیر حفظ حریم واحدهای صنعتی و ایجاد و تجهیز ایستگاه‌های آتش‌نشانی، احداث نیروگاه‌های برق مقیاس کوچک و احداث درمانگاه و جانمایی واحدهای صنعتی در زون‌های مختلف برخی اقدامات پیشگیرانه نظیر بازرسی ایمنی واحدهای صنعتی و تهیه شناسنامه ایمنی نیز به‌صورت مستمر انجام می‌شود.
عظیمی با تصریح اینکه شناسایی واحدهای تولیدی ریسک پذیر به‌صورت متناوب در دستور کار است و اطلاعات مربوطه به‌صورت منظم به‌روزرسانی می‌شود، گفت:‌ تاکنون با انجام طرح ویژه ممیزی ایمنی و بهداشت (HSE) در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان برای بیش از ۳هزار واحد صنعتی شناسنامه ایمنی صادر شده و کار ممیزی برای صدور شناسه ایمنی سایر واحدهای صنعتی نیز در حال انجام است.
وی بر ضرورت به روز رسانی طرح پدافند غیر عامل شهرک های صنعتی با همکاری سازمان پدافند غیرعامل تاکید کرد وگفت:در این طرح ضمن شناسایی اماکن،تاسیسات و واحد‌های تولیدی پرخطر ،نقشه ومختصات کامل آنها در اختیار اداره کل پدافند غیرعامل عامل و دستگاههای اجرایی مرتبط قرار می گیرد تا در مواقع اضطراری وبحران ،بهترین و مناسب ترین اقدام صورت گیرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.