فرمانده سپاه عشایر فارس: فعالیت۵۲ گروه جهادی عشایری برای مقابله با کرونا

عیسی افسری گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از ابتلای عشایر کوچ‌رو به ویروس کووید۱۹ گزارش نشده است.

به گزارش ایران ریپورتس98، سرهنگ پاسدار عیسی افسری با تبریک روز ارتش و آرزوی موفقیت برای ارتشیان جمهوری اسلامی ایران، درمورد ابتلای عشایر به ویروس کرونا گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از ابتلای عشایر کوچ‌رو به ویروس کووید19 گزارش نشده است.

وی با بیان یانکه عشایر کوچ‌رو در استان فارس با 147 هزار نفر جمعیت و 700 هزار نفر از جمعیت استان را نیز عشایر نیمه کوچ‌رو و ساکن می باشند، اظهار داشت: ناحیه مقاومت سپاه عشایر فارس از 27 اسفندماه سال گذشته کمک‌ها و اقدامات خود را برای مقابله با ویروس کرونا در حوزه عشایری استان فارس آغاز کرده که این فعالیتها در حوزه های پیشگیری و تولید اقلام بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلا و در حوزه رسیدگی به نیازمندانی که به دلیل شیوع این ویروس شغل خود را از دست داده و یا متحمل ضرر و زیان شده اند، می باشد.

فرمانده سپاه عشایر فارس ادامه داد: در حوزه پیشگیری اقدامات ما شامل فعالیت های ارشادی با بهره گیری از ظرفیت پایگاه های مقاومت بسیج عشایری بوده و طبق اطلاع رسانی صورت گرفته از عشایر خواسته شده که کوچ خود را حتی المقدور به تعویق بیندازند و همچنین از عشایر عزیز خواسته شده اگر کوچی صورت بپذیرد، از حاشیه ها تردد کرده و فاصله گذاری اجتماعی نیز رعایت گردد.

وی با بیان اینکه حدود 420 نفر در قالب 52 گروه جهادی از عشایر استان فارس در حال خدمت رسانی به عشایر می باشند، تصریح کرد: با امکانات محدودی که در اختیار داشتیم، تمام کلونی‌های نگهداری دام عشایر و حتی مراکز قشلاقی آنها بوسیله گروه های جهادی بسیج عشایر فارس گندزدایی و رفع آلودگی شده اند و همچنین از ظرفیت جوانان خودجوش عشایر در استان فارس نیز در مباحث رفع آلودگی و توجیه‌گری بهره گرفته ایم.

این مقام مسئول افزود: گروه هایی از جوانان عشایر تحت عنوان ستاد مبارزه با کرونا متشکل از جوانان قشقایی در شهر شیراز بصورت مرتب مشغول خدمت رسانی و ضدعفونی کردن محلات عشایر نشین هستند.

وی با اعلام اینکه با بضاعت عشایر بسیجی 5 کارگاه تولید ماسک و دستکش راه اندازی کردیم که در این راه از کمک همگان و خیرین جهت تهیه وسایل و مواد اولیه مورد نیاز بهره جسته ایم، ابراز داشت: تاکنون بیش از 30 هزار عدد ماسک و 10 هزار دستکش یکبار مصرف در این کارگاه ها تولید شده که ظرفیت موکب های قشقایی نیز به این آمار باید اضافه گردد که موکب قشقایی با راه اندازی یک کارگاه تولید ماسک، روزانه بالغ بر 3 هزار عدد ماسک تولیدی دارد.

سرهنگ افسری درمورد نحوه و مکان توزیع اقلام بهداشتی تولیدی در کارگاه های عشایری گفت: اقلام بهداشتی تولید شده در کارگاه ها را میان عشایر بویژه عشایری که درحال کوچ می باشند، توزیع می کنیم.

به گفته وی کارگاه های تولید ماسک و دستکش در بالاده کازرون، منطقه سیاخ دارنگون و کارگاه متعلق به موکب عشایر جنوب در مهدیه شهر صدرا مشغول تولید و عرضه این اقلام بهداشتی می باشند.

فرمانده سپاه عشایر فارس با ذکر اینکه تاکنون هزار بسته سبد معیشتی بین عشایر توزیع شده و این کار ادامه خواهد داشت، خاطر نشان کرد: سپاه عشایر فارس در عمل به منویات مقام معظم رهبری درخصوص رزمایش کمک مومنانه تمامی ظرفیت ها و پتانسیل های خود را به میدان آورده که در همین خصوص کار را با پایگاه های مقاومت آغاز کرده، اطلاع رسانی های لازم صورت پذیرفته و بانکی از افراد ضعیف و آسیب دیده از کرونا تهیه شده که در گام اول همه خانواده های نیازمند شناسایی شده اند.

وی افزود: بالغ بر 170 پایگاه بسیج عشایری در کنار گردان های عاشورا و حلقات صالحین در رزمایش کمک مومنانه دخیل می باشند.

این مقام نظامی با بیان اینکه از اقشار و افراد مختلف جهت کمک‌رسانی به خانواده های نیازمند و آسیب دیده عشایری درخواست همکاری شده، گفت: حدود 1800 تا 2 هزار خانوار شناسایی شده که بالغ بر 10 هزار نفر عائله دارند و در طرح رزمایش کمک مومنانه قرار میگیرند و کمک ها انشاالله تا پایان ماه مبارک رمضان در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه عشایر ما برای تهیه نهاده های دامی متکی به سرمایه های درگردش از فروش احشام و محصولات آنها می باشد، بیان داشت: آسیب و ضرر عشایر از ویروس کرونا در بحث فروش محصولات می باشد که افت قابل ملاحظه ای در این زمینه داشته ایم و طبق اعلام رسمی مبادی رسمی 15 هزار تومان از قیمت گوشت گوسفندی کاهش یافته است.

سرهنگ افسری اضافه کرد: همچنین قشر دیگری از عشایر که کارگر روزمزد بوده یا به نحوی کار خود را به دلیل این ویروس از دست داده اند و تورمی که در کشور ایجاد شده نیز برای عشایر سخت و آسیب می باشد.

وی درمورد دیگر مشکل عشایر در روزهای پیش رو گفت: تامین آب شرب در تابستان پیش رو با توجه به اینکه تهیه آن برعهده خود دامدار و فقط حمل و نقل آب از سوی اداره کل امور عشایر رایگان خواهد بود، معضلی دیگر برای عشایر درست خواهد کرد.

فرمانده سپاه عشایر فارس با بیان اینکه پیشنهاد ما برای کاهش آسیب های وارده به عشایر این است که با آنان همچون سایر تولیدکنندگان برخورد شود و با حمایت های لازم، مورد تقویت قرار گیرند، تصریح کرد: اگر بتواند دستگاه های حاکمیتی یک سری تسهیلات و یا بسته های حمایتی را در سریع ترین زمان ممکن به عشایر اعطا کنند می توانند تا بسلامت و با کمترین آسیب از این زمان گذر نمایند.

وی در پایان گفت: به دلیل حمایت های بی دریغ سپاه فجر استان فارس و بسیج عشایری کشور در تمامی حوزه ها بویژه پیگیری‌های آنان برای جامعه عشایری، جا دارد از سردار غیاثی، فرمانده سپاه فجر و سردار سیف، رئیس بسیج عشایر کشور کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

انتهای پیام/

نظر دهید

ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نمی شود