ضرورت برنامه ریزی در جهت پرورش گیاهان دارویی در دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس

نشست برنامه‌ریزی برای مطالعه، شناسایی، تولید و اسانس گیری گیاهان دارویی با حضور روسای واحد ها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس به میزبانی واحد مرودشت برگزار شد.

به گزارش ایران ریپورتس، دکتر محمدکاظم کاوه پیشقدم، دبیر هیات امناء و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس در این نشست، ضمن خیرمقدم و تبریک ماه ربیع الاول و تشکر از میزبانی واحد مرودشت، اظهار کرد: این جلسه در راستای مذاکرات صورت گرفته با مدیر عامل شرکت اسپادرایمون پاسارگاد تولید کننده گیاهان دارویی در خصوص برنامه‌ریزی جهت تولید در حوزه‌های مختلف گیاهان دارویی در واحدهای دانشگاهی استان فارس برگزار شده است.

وی افزود: زیرساخت ها و ظرفیت‌های بسیار خوبی در واحدهای دانشگاهی استان در زمینه تولید گیاهان دارویی وجود دارد که باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرد.

دکتر پیشقدم با تأکید بر مطالعه، شناسایی و پرورش گیاهان دارویی افزود: با توجه به شرایط اقلیمی خوبی که در مجتمع امام رضا(ع) واحد مرودشت و تعداد دیگری از واحدهای دانشگاهی استان وجود دارد باید بر روی تولید و فرآوری و اسانس گیری گیاهان دارویی بیشتر سرمایه‌گذاری کرد.

بر اساس این گزارش، رفع موانع موجود در واحدهای دانشگاهی برای توسعه و تولید گیاهان دارویی، حمایت از اساتید و فارغ‌التحصیلان علاقه‌مند به فعالیت‌ در حوزه گیاهان دارویی و بررسی راهکارهای عملی برای درآمدزایی و ایجاد اشتغال در این حوزه، تهیه طرح‌های کلان و طولانی مدت در این خصوص و هماهنگی و همگرایی و هم افزائی با شرکت اسپادرایمون پاسارگاد در اجرای طرح ها و برنامه‌های موجود، تدوین دانش بومی در این حوزه برای خلق ایده‌های علمی جدید و احداث صنایع فرآوری گیاهان دارویی از جمله مباحث مطرح شده حاضران در این نشست بود.

مصطفوی مدیر عامل شرکت اسپاد رایمون پاسارگاد نیز در سخنانی این شرکت را یکی از بزرگترین زنجیره تولید گیاهان دارویی کشور، گلخانه مادر تخصصی نشاء گیاهان دارویی و مرکز آموزش تخصصی کشت و پرورش گیاهان دارویی معرفی کرد و بیان داشت: در این مجموعه آموزشی فرآوری گیاهان دارویی و بسته‌بندی این داروها انجام می شود.

وی اسانس گیری گیاهان دارویی، تولید انواع عصاره مرطوب و عصاره خشک را از دیگر فعالیت های این مجموعه‌‌ عنوان کرد و گفت: این محصولات در صنایع غذایی، صنایع کاغذسازی، آرایشی بهداشتی و بحث داروسازی دارو های گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه و در بخش دیگری از این جلسه، برگزاری کلاس های مجازی و آنلاین، فرآیند ثبت نام دانشجویان جدیدالورود، انتخاب واحد دانشجویان، پاسخ دهی و حضور مدیران گروه و اساتید، مسائل و مشکلات آموزشی و سامانه آموزشیار، وصول شهریه، بازخرید کارکنان و بررسی و پیگیری مسائل حقوقی واحد ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
لازم به ذکر است مصطفوی مدیرعامل شرکت اسپادرایمون پاسارگاد و هیات همراه به اتفاق دکتر یاسر زارع سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت از زمین های قابل استفاده مجتمع امام رضا(ع) جهت کشت و تولید گیاهان دارویی بازدید بعمل آوردند و
در پایان جلسه نیز کلیه روسای واحد های دانشگاهی استان فارس با حضور در مجتمع کشت و صنعت گیاهان دارویی اسپادرایمون پاسارگاد که در چند کیلومتری محل برگزاری جلسه بود از نزدیک از قسمتهای مختلف و نحوه فعالیت این مجموعه بازدید کردند.

نظر دهید

ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نمی شود