ساماندهی معتادان متجاهر همچنان ادامه دارد

سرپرست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس گفت: ساماندهی معتادان متجاهر از سطح کوچه و خیابان‌ها ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایران ریپورتس ، دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، سلیمان کرمی با بیان مطلب در جلسه‌ای که با حضور ابراهیمی معاون دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز استان فارس در حقوق عامه و حسن پور معاون خدمات شهری شهرداری شیراز برگزار شد، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری 2 طرح ساماندهی معتادان متجاهر با همکاری دستگاه قضایی، نیروی انتظامی، شهرداری، بهزیستی و دیگر ادارات مرتبط در مناطق مختلف اجرا شده است.
او با بیان اینکه اجرای طرح ساماندهی معتادان با رعایت پروتکل‌های تعریف‌شده از سوی وزارت بهداشت انجام می‌شود، گفت: هم‌زمان با اجرای این طرح‌ها، 1438 تست کووید ۱۹ به‌طور رایگان برای معتادان برابر دستورالعمل‌های بهداشتی انجام شده است.
وی افزود: معتادان ساماندهی شده به‌منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا برای مدت ۱۴ روز در مراکز قرنطینه اولیه نگهداری و در صورت منفی شدن تست کرونا به مراکز ماده ۱۶ و تبصره ۲ منتقل خواهند شد.
سرپرست شورا گفت: در اجرای این طرح‌ها تعداد 1438 نفر معتاد شناسایی که پس از مراحل غربالگری، 978 نفر شامل 928 مرد و 50 زن در مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان موضوع ماده ۱۶ شیراز و تبصره ۲ ذیل آن پذیرش شده‌اند و به مدت شش ماه تحت مراقبت و درمان قرار خواهند گرفت.
کرمی افزود: برای بازگشت فرد معتاد به جامعه علاوه بر درمان، لازم است که آنان جامعه‌پذیر شوند و خانواده و جامعه آن‌ها را بپذیرد.
وی با تأکید مجدد بر لزوم همکاری دستگاه‌های مختلف در ادامه روند ساماندهی معتادان متجاهر از سطح کوچه و خیابان‌ها، افزود: برای بازگشت‌پذیری معتادان بهبودیافته به جامعه لازم است که آن‌ها مهارت بیاموزند و بهبودیافتگان دارای مهارت نیز باید بتوانند اشتغال داشته باشند تا به جامعه بازگردند.
در این دیدار که به میزبانی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بود راهکارهای همکاری مشترک در ساماندهی معتادان متجاهر در فصل سرما، تأمین فضای مناسب در شرایط بحران کرونا، تخصیص اعتبار کمکی از منابع شهرداری، همکاری دستگاه‌های مختلف در ایجاد اشتغال بهبودیافتگان، مراقبت‌های پس از خروج معتادان و… مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

نظر دهید

ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نمی شود