دفاع مقدس؛استثنایی و بی نظیر در تاریخ معاصر

دفاع مقدس 8ساله در تاریخ پُر فراز و نشیب سرزمین کُهن و باشکوه ایران، یکی از استثنایی ترین بُرهه های تاریخی بوده که هنوز تمام ابعاد این دفاع حیرت انگیز و جانانه آن گونه که سزاوار بوده، تبیین نشده است.

به گزارش ایران ریپورتس ، جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق به سرکردگی صدام جنایتکار با حمایت همه جانبه نظام سلطه علیه ملت ایران در 31شهریور 1359، در حالی به وقوع پیوست که دشمن تا دندان مسلح در برابر نظامی نوپا و متکی به خود، قد علم کرده بود و ناجوانمردانه به مرزهای کشور حمله ور شد.

در این شرایط سخت و دشوار، ملت غیور ایران اسلامی از مرد و زن و پیر و جوان به رهبری امام راحل عظیم الشّان، با دست خالی اما اراده هایی استوار و پولادین ناشی از ایمان قلبی و یقین به نصرت الهی، در برابر این تهاجم ناجوانمردانه به دفاع از جان و مال و ناموس و میهن پرداخته و نگذاشتند حتی یک وجب از این خاک زرخیز به دست بیگانه افتد.

در باب اهمیت این دفاع و مقاومت استثنایی در طول تاریخ معاصر کشورمان همین بس که تنها جنگی بود که ذرّه ای از خاک میهن به دست اجنبی نیفتاد و این پیروزی غرورانگیز ناشی از غیرت، صلابت، شجاعت و ایمانی بود که در تک تک رزمندگان ما از ارتشی و سپاهی گرفته تا بسیج مردمی به عینه مشاهده شد.

مورّخین، راویان، اساتید تاریخ، نویسندگان و اصحاب رسانه با استناد به اسناد واقعی و زنده دفاع مقدس، باید سال هایِ سال قلم بزنند تا شاید گوشه ای از دلاوری های رزمندگان سرافراز ایران اسلامی در این دفاع جانانه بازگو شود که به راستی شرح این همه غیرت مندی خود توانی دوچندان می طلبد اما لازم و ضروری است تا نسل جوان ما تاریخ دفاع مقدس و قهرمانان حقیقی کشور را بهتر و بایسته تر شناخته و از قِبَل این شناخت، به فرداهایی بهتر دست یازد.

اینجانب ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، به روح بلند شهدای والامقام جنگ تحمیلی که با غریب ۱۵۰۰۰ هزار شهید آن به استان فارس اختصاص دارد، درود می فرستم؛ برای ایثارگران و جانبازان و آزادگانش آرزوی صحت، سلامتی و طول عمر با برکت دارم و امیدوارم به تاسی از مکارم اخلاقی این عزیزان، ادامه دهنده راهشان بوده و بتوانیم خدمتگزاری شایسته برای ملت نجیب و فهیم کشورم باشیم.

ابراهیم عزیزی رئیس مجمع نمایندگان فارس و نماینده مردم شریف شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی

نظر دهید

ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نمی شود