امسال لاستیک ۳ بار گران شد / شرایط عرضه تایر با قیمت دولتی

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر اظهار کرد: امسال ما با همین افزایش قیمتی که چند روز قبل اعلام کردند ۳ مرتبه قیمت ها بالا رفت.

به گزارش ایران ریپورتس ، هفته گذشته اعلام شد که قیمت تایرهای سواری مجددا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. این مصوبه مربوط به ستاد تنظیم بازار می شود اما شرط برقرای آن نیز این است که تولید و فروش تایر در سامانه جامع تجارت ثبت شود. این در شرایطی است که افزایش قیمت تایر از ابتدای سال چندین مرتبه صورت گرفته است.

اما علت اصلی افزایش قیمت تایر چیست؟ در این شرایط تغییری در روند عرضه لاستیک با نرخ دولتی رخ می دهد؟ مردم از چه طریقی می توانند برای خرید اقدام کنند؟ مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر در ادامه گزارش می توانید مشروح آن را بخوانید

تنها در خصوص افزایش ۵۰ درصدی قیمت لاستیک اظهار کرد: قیمت لاستیک حاصل جمع نرخ تمام شده با سود تولیدکننده است. وقتی که قیمت تمام شده بالا می رود هر تعداد دفعه که این اتفاق می افتد باید نرخ لاستیک هم افزایش پیدا کند. کارخانه ها سرمایه ای دارند و باید حداقل هزینه ها را بپوشانند و اگر سودی سرمایه گذار نبرد در نتیجه انگیزه ای برای تولید نخواهد داشت.

افزایش قیمت مواد اولیه

وی ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون قیمت مواد اولیه افزایش پیدا کرده است. از جمله این مواد اولیه می توان به کائوچو اشاره کرد که قیمت آن ها بورسی است و هر هفته نرخ ها بالا می رود. همه این مواد تولیدات پتروشیمی کشور است بنابراین در این شرایط قیمت لاستیک هم قاعدتا افزایش می یابد. به عنوان مثال از ماه شهریور تا آبان روغن آروماتیک که ۵۶۵۰ تومان بود الان به ۷۳۰۰ تومان رسیده است. تولیدکننده در این شرایط که قیمت مواد اولیه شناور است کاری از دستش بر نمی آید. امسال ما با همین افزایش قیمتی که چند روز قبل اعلام کردند ۳ مرتبه قیمت ها بالا رفت.

تنها افزود: مصرف کننده فقط با کالای اصلی رو به رو است و به نظر آن ها می رسد که تایرساز باعث گرانی شده اما اصل موضوع آن است که تولید کننده تلاش می کند ۱۵ درصد سود قانونی خود را کسب کند. البته باید گفت که سود تولیدکنندگان در شرایط فعلی نیز ۱۵ درصد نیست. ستاد تنظیم بازار با توجه به عوامل مختلف که به مقامات مسئول گزارش می دهیم تصمیم گرفت قیمت ها را ۵۰ درصد افزایش دهد. از آخرین مجوز افزایش قیمتی که گرفتیم در آن زمان قیمت ارز ۱۵ هزار تومان بود و الان به ۲۶هزار تومان رسیده است.

تایر با قیمت دولتی از کجا بخریم؟

وی در پایان در پاسخ به این سوال که شرایط عرضه تایر با قیمت دولتی چیسه؟ به گسترش نیوز گفت: ما ۲۹ درصد افزایش تولید در هفت ماه گذشته داشتیم و عرضه تایر با قیمت دولتی همچنان ادامه خواهد داشت. همچنین همه اطلاعات در سامانه جامع تجارت ثبت می شود. مردم اگر می خواهند لاستیک با قیمت دولتی می توانند از همین سامانه برای خرید اقدام کنند. البته فروش به صورت حضوری نیز ادامه دارد و عرضه هیچ وقت متوقف نخواهد شد. البته ما تولیدکننده هستیم مشکلات اساسی در همین حوزه است و در زمینه توزیع مشکل خاصی وجود ندارد. باید گفت که در این شرایط سخت اقتصادی افزایش تولید داشتیم که این نیز هنر تولیدکنندگان است.

نظر دهید

ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نمی شود